• Dżuma (Yersinia pestis)

Odbierz rabat % wpisz kod - MULAN

Brak towaru
49.00
Oblicz ratę

od 300 zł do 20 000 zł

Program lojalnościowy dostępny jest tylko dla zalogowanych klientów.
Wpisz swój e-mail
Dostępność Brak

Wzrost higieny i antybiotyki odsunęły tą gwiazdę w mroki historii. Kiedyś była sławna na całym świecie - poznaj jej stare "dobre" czasy...

FAKTY: W październiku 1347 roku czarna śmierć (zwana wtedy "zarazą") pojawiła się w miasteczku Mesyna na Sycylii. Zaraza, która do tej pory pustoszyła Azję, dotarła do Europy szlakami handlowymi, jako pasażer na gapę jednego ze statków wracających z Morza Czarnego. Do 1352 roku dżuma zabiła 25 milionów osób - to prawie jedna trzecia ówczesnej populacji Europy.

Już wcześniej epidemia dżumy przynajmniej raz nawiedziła nasz kontynent. W roku 542 zaraza spustoszyła Imperium Rzymskie, miało to miejsce za rządów cesarza Justyniana (przypuszczalnie dżuma odpowiedzialna była także za zdziesiątkowanie ludności Aten w 430 roku p.n.e.).

Gdy epidemia wybuchła ponownie w roku 1894 w Azji, bakteriolog pochodzenia francusko-szwajcarskiego, Alexandre Yersin, odkrył, że wszystkiemu winna jest bakteria Yersinia pestis (choć niektórzy sądzą, że za średniowieczną epidemią czarnej śmierci, która przebiegała wyjątkowo gwałtownie, stoi inna bakteria, to jednak większość przyznaje rację panu Yersinowi).

Co prawda dżuma po dzień dzisiejszy nie została całkowicie wyeliminowana, ale obecnie zarażenia są odosobnione i należą do rzadkości. Co więcej, w dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji skuteczne metody leczenia, takie jak na przykład Tetracyklinę, antybiotyk zazwyczaj przepisywany nastolatkom cierpiącym na ostry trądzik. Niemniej jednak, niewykluczone jest, że kiedyś pojawi się szczep bakterii odporny na działanie antybiotyków i cała historia się powtórzy...

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
  • Oceń

Jakość
Funkcjonalność
Cena
Podpis
Opinia
  • Ostatnio oglądane produkty