Spacer z dwójką dzieci to prawdziwe wyzwanie dla każdego rodzica. To zadanie staje się szczególnie trudne, gdy na taki spacer wybiera się jedno z rodziców – a tak dzieje się najczęściej. Aby spacer taki był przyjemnością i aby w ogóle mógł dojść do skutku, należy odpowiednio się do niego przygotować. Jak poradzić sobie z dwójką małych dzieci w różnym wieku, by zapewnić im komfort i bezpieczeństwo na codziennym spacerze?

Dlaczego warto codziennie chodzić na spacery z dziećmi?

Pediatrzy sugerują, że nasze pociechy powinny spędzać na dworze około dwóch godzin. Ma to ogromne znaczenie ze względu na słaby jeszcze układ odpornościowy, który wzmacnia się z każdą minutą spędzoną na świeżym powietrzu. Ważna jest także ekspozycja na promienie słoneczne, które są niezbędne do syntezy witaminy D3, a ta z kolei bierze udział we wchłanianiu się wapnia.

Dla rodzica, który został w domu na okres pierwszego roku to z kolei okazja do wyjścia z domu, odetchnięcia świeżym powietrzem, spotkania się z inną mamą i po prostu oderwania się od codziennych obowiązków. Jednak spacer z dwójką dzieci to dla niejednego rodzica zadanie karkołomne, nawet jeśli pod opieką mamy nie bliźniaki, a jedno starsze, a drugie młodsze dziecko. Jak zaplanować spacer z dwójką dzieci w różnym wieku?

Podwójne wózki nie tylko dla bliźniaków

Rodzice z problemem spacerów z dwójką, trójką, a nawet czwórką dzieci radzą sobie od dawna. Producenci akcesoriów dla dzieci śledzą i badają zapotrzebowanie rynku i dostosowują się do oczekiwań swoich Klientów. Dzięki temu rodzice więcej niż jednego dziecka już od dłuższego czasu do dyspozycji mają podwójne wózki. Są one najczęstszym wyborem rodziców bliźniaków, ale i rodzice dwójki dzieci w różnym wieku mają do dyspozycji różnorodne modele podwójnych wózków.

Część podwójnych wózków ustawione mają siedziska obok siebie, inne jedno za drugim. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Decydując się na wózek, w którym dzieci będą siedzieć obok siebie, szczególną uwagę należy zwrócić na szerokość wózka. Najczęściej są one bardzo szerokie, nie rzadko nie mieszczą się w drzwiach czy w wejściu do windy. Jeśli decydujemy się na zakup właśnie takiego wózka, warto go dokładnie zmierzyć, zwracając także uwagę na szerokość rączki czy rozstawienia kół. Polecamy także zakup wózka, którego z każdej części możemy zrobić spacerówkę lub gondolę, w zależności od potrzeb.

W przypadku wózków, w których dzieci jadą jedno za drugim niewygodą może być fakt, że część z tyłu jest najczęściej mniejsza. Dzieci zazwyczaj wolą być wożone w przedniej części, która jest większa i wygodniejsza i z której łatwiej podziwiać widoki.

Kupując podwójne wózki należy szczególną uwagę zwrócić na:

  • Lekki stelaż – najlepiej, by był aluminiowy. Aluminium jest stosunkowo lekkie i odporne na korozję
  • Możliwość demontażu jednej części do drugiej – pojedynczy wózek przyda się, gdy jedno dziecko chore zostanie w domu pod opieką babci, a z drugim pójdziemy na spacer. Możliwość demontażu jednej części ma także ogromne znaczenie ze względu na transport wózka. Każdą część osobno będzie nam łatwiej zmieścić w samochodzie
  • Intuicyjną obsługę – podwójne możliwości to podwójnie więcej ustawień. Ważne, aby wózek był wyjątkowo łatwy w obsłudze i by wszystkie mechanizmy lekko chodziły

Ponadto podczas zakupu podwójnego wózka zwracamy uwagę na wszystkie cechy, na jakie patrzymy podczas zakupu wózka tradycyjnego. Atesty bezpieczeństwa, funkcjonalność, obicia, które możemy ściągnąć i wyprać w pralce to najbardziej podstawowe zalety, których nie możemy lekceważyć.

Młodsze dziecko w chuście – jak sprawdza się chustowanie z dwójką dzieci?

Na ulicach polskich miast i miasteczek coraz częściej możemy spotkać rodziców, którzy swoje pociechy noszą w chustach. Moda na chustowanie przybyła do nas z zachodniej Europy, ale czy w tym przypadku warto podążać za modą?

Specjaliści od rozwoju organizmu małego dziecka przekonują, że warto. Dzięki chustowaniu nawiązuje się bliższa więź między rodzicem a dzieckiem, maluch czuje się bezpieczniej, a kościec prawidłowo noszonego dziecka w chuście kształtuje się jeszcze lepiej, niż w przypadku maluszków wożonych w wózkach. Jednak chustowanie wymaga od rodziców większej siły i przede wszystkim zdrowego kręgosłupa, a na bóle kręgosłupa po urodzeniu dziecka uskarża się wiele mam.

Korzystając z chusty, nie musimy znosić i wnosić wózka na wyższe piętro, co doceniają rodzice mieszkający w wysokich budynkach bez windy. Jednak w wózku mieścimy dodatkowe rzeczy – pieluchy na zmianę, ulubioną zabawkę dziecka czy zakupy, które zrobimy w drodze powrotnej do domu. Wybierając chustę, pozbawiamy się tej wygody.

Pamiętajmy także, że chustowanie młodszego dziecka sprawdzi się tylko wtedy, gdy starsza pociecha jest mniej energiczna. Z maluszkiem w chuście nie będziemy w stanie dogonić starszego szkraba, gdy ten, chcąc się bawić, podbiegnie zbyt blisko ulicy.

Dostawki do wózków dla starszych dzieci

Doskonałym sposobem na wożenie obu dzieci w wózkach jest zakup dostawki. Na rynku dostępne są różnorodne dostawki, czym więc powinniśmy się sugerować, kupując jedną z nich?

Przede wszystkim warto wybrać dostawkę, która będzie pasować do wózka, jaki już mamy. Jednak dostawki do wózków znacząco się od siebie różnią i czasami lepiej jest zmienić wózek, z którego korzystaliśmy dotychczas i kupić taki, do którego będzie pasować dostawka, dzięki której każdy spacer z dwójką dzieci będzie cieszył, a nie przerażał.

Na rynku znajdziemy różne dostawki, do dwóch najpopularniejszych zaliczyć możemy:

  • Dostawka X-Rider Junior – to dostawka w formie platformy, doczepianej z tyłu wózka. Dodatkowo do platformy możemy zamontować siedzisko. Starsze dziecko może więc jeździć w pozycji stojącej lub siedzącej. Dostawka ta może jednak okazać się niewygodna dla rodzica, prowadzącego wózek. Dostawkę montuje się w takim miejscu, że może ona znacznie utrudniać prowadzenie wózka. Dodatkowym mankamentem jest fakt, że dysponujemy tylko jednym wózkiem.
  • Dostawka BuggyPod – dostawka dla starszego dziecka, która jednocześnie może służyć też jako osobny wózek spacerowy. Dostawka BuggyPod jest niezwykle intuicyjna w obsłudze, a dodatkowe akcesoria, takie jak osłona przeciwsłoneczna czy przeciwdeszczowa umożliwiają spacer w każdych warunkach.

 

Mamy nadzieję, że dzięki temu krótkiemu przewodnikowi o tym, jak poradzić sobie z dwójką dzieci na spacerze, każda wyprawa do parku, lasu czy na plac zabaw będzie wydarzeniem, na który będą czekać nie tylko dzieci, ale także ich rodzice.