Gdy maluch wyrośnie z gondoli, rodzice sięgają po wózki spacerowe. Spośród wielu dostępnych modeli wyróżniamy lekkie wózki, idealne dla aktywnych rodziców, wózki parasolki, które nie tylko niewiele ważą, ale również zajmują mało miejsca, a składa się je w mgnieniu oka, tradycyjne spacerówki oraz spacerówki kubełkowe. Te ostatnie wyróżnia specjalny rodzaj siedziska, co do których krąży kilka mitów. Czym się siedziska kubełkowe i kiedy warto po nie sięgnąć?

Siedziska kubełkowe – wygodne i praktyczne rozwiązanie

Fanom motoryzacji nazwa siedzisk kubełkowych może kojarzyć się z samochodowymi fotelami kubełkowymi. Jest to trafne skojarzenie, bowiem jedna z głównych cech siedzisk kubełkowych znajduje swoje odzwierciedlenie w fotelach samochodów sportowych. Konstrukcja siedzisk kubełkowych sprawia, że otulają one tułów maluszka, dając mu poczucie bezpieczeństwa i faktycznie chroniąc przed zmianą pozycji na niewygodne i co najważniejsze niewłaściwe ułożenie ciała. Dziecko nie będzie miało możliwości wykrzywienia kręgosłupa ani wyślizgnięcia się z siedziska kubełkowego. Dzieje się tak za sprawą lekko zaokrąglonego kształtu siedziska kubełkowego, a także sposoby regulacji poszczególnych jego elementów.

W przeciwieństwie do siedzisk tradycyjnych, w których możemy wyregulować osobno siedzisko, osobno oparcie i osobno podnóżek, w siedziskach kubełków wszystkie te części regulujemy jednocześnie. Oznacza to, że regulując siedzisko, oparcie i podnóżek automatycznie dostosowują się do nowego ułożenia siedziska. To daje nam gwarancję, że każde nowe ustawienie siedziska, oparcia i podnóżka będzie prawidłowe – bezpieczne i wygodne dla naszego dziecka.

Spacerówki kubełkowe od 6. miesiąca życia

W większości wózków siedziska kubełkowe możemy ustawić do pozycji siedzącej, półleżącej i leżącej. Z tego względu niektórzy rodzice zastępują spacerówką kubełkową wózek głęboki. Jest to niestety błąd, ponieważ wyłącznie w gondoli noworodek będzie przyjmował w pełni bezpieczną dla jego wieku pozycję. Mimo że istnieje możliwość ustawienia siedziska kubełkowego do pozycji leżącej, nie zastąpi ono gondoli, w której powinny być wożone dzieci co najmniej do 6. miesiąca życia. Spacerówka kubełkowa jest jednak doskonałym rozwiązaniem dla osób, których dzieci dość szybko wyrastają z gondoli oraz dla rodziców pociech, które w kolejnych miesiącach życia lubią drzemać na spacerach. Siedziska kubełkowe znakomicie sprawdzają się jako wózek przejściowy, mogą także z powodzeniem zastąpić każdy inny rodzaj spacerówki.

Siedziska kubełkowe zalecane są przede wszystkim dzieciom, u których stwierdzono wady kręgosłupa lub nieprawidłowy rozwój układu kostnego. Zawsze jednak należy taki przypadek skonsultować z lekarzem, który doradzi najlepsze rozwiązania, dotyczące wyboru wózka, fotelika i innych akcesoriów dla dzieci.

Wątpliwości rodziców może też budzić wielkość siedziska kubełkowego – czy sprawdzi się ono zimą? Z całą pewnością gondola daje większą ochronę przed chłodem, jeśli jednak nasza pociecha wyrosła już z wózka głębokiego, spacerówka kubełkowa będzie optymalnym rozwiązaniem. Wystarczy zapewnić dziecku komfort cieplny, opatulając je w ciepły śpiworek.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą spacerówek oraz siedzisk do wózków dziecięcych.