Gry planszowe to rozrywka, która w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Coraz więcej ludzi sięga po planszówki, żeby spędzić czas z rodziną lub znajomymi. Dlaczego warto wprowadzić nastolatka do fascynującego świata gier planszowych? Poznaj największe zalety gier.

Gry planszowe rozwijają wyobraźnię i kreatywność

Nowoczesne gry planszowe wymagają kreatywnego podejścia i rozwijają umysł. Szczególnie w wieku nastoletnim jest to bardzo ważne – wtedy mózg potrzebuje różnych wyzwań, aby tworzyć więcej połączeń neuronowych. Podczas gry ćwiczysz spostrzegawczość, zręczność, logiczne myślenie, kreatywność i przedsiębiorczość.

Gry planszowe zbliżają ludzi

W dzisiejszych czasach wiele osób spędza czas z ludźmi przed ekranem smartfona. Gry planszowe stwarzają wyjątkową okazję, by oderwać się od wirtualnego świata i spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi. Taka rozrywka wspaniale zbliża członków rodziny, stwarzając przestrzeń do bezpośrednich relacji i zacieśniania więzi.

Gry planszowe pomagają odpocząć oczom

W ciągu dnia narażamy oczy na emisję światła z różnych urządzeń elektronicznych – komputera, telewizora i telefonu. Niestety jest to nieuniknione. Potrzebujemy korzystać z internetu w pracy lub podczas nauki. Kiedy sięgamy po rozrywkę, często jest to film lub gra komputerowa. Jednak czasem warto zrobić sobie przerwę od kolejnego serialu na Netflixie i sięgnąć po zdrowszą rozrywkę. Warto dać oczom odpocząć i przy okazji spędzić miły wieczór na grze planszowej.

Gry planszowe redukują stres

W codziennej gonitwie jesteśmy narażeni na stres. Przytłaczają nas różne problemy i zadania do wykonania „na już”. Często trudno jest znaleźć balans między życiem zawodowym i prywatnym, a obowiązki ograniczają nasz czas na odpoczynek. Gry planszowe pozwalają nam odreagować i oderwać się od codziennych obowiązków. W trakcie gry łatwo zredukować stres, a odczuwane napięcie przekuć w zdrową rywalizację. Gry planszowe działają na nas terapeutycznie – skupiamy się nie tylko na fabule gry, ale także na relacjach z bliskimi.

Najlepsze gry planszowe dla młodzieży – nasz ranking

Na rynku znajdziemy wiele znakomitych tytułów, wiele z nich skierowanych jest do młodzieży. Producenci planszówek starają się, by każdy znalazł odpowiednią dla siebie grę. Młodzi fascynacji gier planszowych mogą grać w gry fantasy, si-fi, horrory, gry historyczne czy gry oparte na konwencji cyberpunk. Wśród nich dużą popularnością cieszą się gry RPG (gry fabularne), które najbardziej angażują uczestników. Wśród najpopularniejszych planszówek dla młodzieży możemy wyróżnić:

1. Osadnicy z Catanu

Gra Osadnicy z Catanu

To jedna z najbardziej popularnych gier planszowych. Rozwija nasze kompetencje interpersonalne i wiedzę o ekonomii. Każdy z graczy buduje swoje osady i dąży do rozwinięcia jak największej metropolii. Do budowania osad, dróg i miast potrzebne są surowce, które dobiera się w każdym ruchu. Gra w dużej mierze polega na handlu z innymi graczami – wygrywa ten gracz, który ma najlepszą strategię i najlepiej negocjuje ceny. Catan to gra, do jakiej chętnie się wraca. A wszystko dlatego, że każda rozgrywka znacznie różni się od poprzedniej. Gotowy na budowę własnego imperium?

 

2. Monopoly Polska jest piękna

Monopoly - Polska jest piękna

To wyjątkowa edycja popularnej gry Monopoly. Jej zasady są takie same, jak w tradycyjnym wydaniu. Każdy z graczy kupuje nieruchomości w różnych lokalizacjach Polski, zarabia i handluje z innymi. Monopoly to idealna gra dla wszystkich, którzy lubią rywalizację i planszówki.

 

3. Terraformacja Marsa

Gra Terraformacja Marsa edycja Gra Roku

Fabuła gry rozgrywa się w odległej przyszłości, kiedy Ziemia jest przeludniona, a rząd rozpoczął działania mające na celu kolonizację Marsa. Każdy gracz wciela się w jedną z korporacji, która realizuje różne projekty inwestycyjne. Celem każdej z inwestycji jest przystosowanie Marsa do osiedlenia. Gra jest o tyle ciekawa, że łączy ze sobą elementy rywalizacji i kooperacji. Rozgrywka kończy się w momencie, kiedy graczom udaje się wspólnie zrealizować trzy cele istotne dla terraformacji Marsa.

 

4. Kowale losu

Gra planszowa Kowale Losu

Każdy gracz dostaje zestaw różnych kości, które musi ulepszać w trakcie gry. Gracze muszą dokonywać wyboru, jakie efekty najlepiej umieścić na swojej kości i jaką strategię wybrać. Podczas tej planszówki wcielisz się w postać bohatera walczącego z legendarnymi potworami i zdobędziesz nowe umiejętności. Gotowy na wspaniałą przygodę?

 

Oczywiście kultowych gier planszowych jest dużo więcej i na pewno wiele z nich znajdziesz w naszym sklepie. Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz interesujący Cię tytuł.