Duża motoryka wraz z małą składają się na zdolności fizyczne i manualne. Ich prawidłowy rozwój zależy od wielu czynników, na wiele z nich – jako rodzice – mamy wpływ. Dlatego warto wiedzieć, jak powinna rozwijać się motoryka duża i jak wspierać ten rozwój.

Co to jest duża motoryka?

Ogólną sprawność fizyczną dzielimy na motorykę dużą i małą. O motoryce małej pisaliśmy już na naszym blogu, wspomnimy więc tylko, że obejmuje ona ruchy dłoni i palców. Do motoryki małej zaliczamy więc rysowanie, malowanie, pisanie, wycinanie, lepienie z plasteliny czy gliny i inne podobne czynności manualne. Duża motoryka obejmuje z kolei wszystkie świadomie podejmowane działania, w które zaangażowane są większe partie mięśniowe lub całe ciało. Uogólniając, motoryką dużą nazwiemy bieganie, chodzenie, skakanie, granie w piłkę i wiele innych aktywności ruchowych.

Aby duża motoryka mogła rozwijać się w sposób prawidłowy, konieczne są: prawidłowe kształtowanie się układu ruchu (układu kostno-stawowego), mięśni i układu nerwowego. Co ciekawe, prawidłowy rozwój motoryki dużej (i małej) wpływa korzystanie na układ nerwowy – z jednej strony właściwe funkcjonowanie układu nerwowego jest konieczne, by motoryka duża rozwijała się w sposób odpowiedni, z drugiej zaś strony wspieranie rozwoju motoryki dużej usprawnia działanie układu nerwowego.

Rozwój motoryki dużej u dzieci możemy wspierać, zapewniając im codzienną dawkę ruchu, który dostosowany będzie do jego potrzeb i możliwości. Aktywność nie może być zbyt wymagająca, bo wtedy dziecko z niej zrezygnuje i zniechęci się na przyszłość, ani zbyt łatwa, gdyż szybko się znudzi i nie zmobilizuje do podejmowania jej w przyszłości.

Duża motoryka u dzieci w różnym wieku

Rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej. Wspierając ich rozwój, powinni jednak pamiętać, że każde dziecko może rozwijać się w nieco innym tempie. Każdą nieprawidłowość należy skonsultować z lekarzem, nie należy jednak oczekiwać od naszych pociech kolejnych postępów, sugerując się wyłącznie postępami innych dzieci.

Dzieci do drugiego roku życia chodzą, biegają, podskakują, a nawet wchodzą po schodach, dostawiając nóżki. Dzieci o rok starsze wchodzą po schodach bez dostawiania nóżek, coraz częściej wykonują czynności samoobsługowe, choć nadal potrzebują naszego wsparcia. U dzieci w wieku przedszkolnym ruchy są bardziej skoordynowane i co najważniejsze, dzieci potrafią łączyć wykonywanie kilku czynności jednocześnie. W kolejnych latach duża motoryka w dalszym ciągu się rozwija, by w momencie osiągania dojrzałości płciowej się zatrzymać, a nawet tymczasowo cofnąć.

Wiedza o kolejnych etapach rozwoju dużej motoryki pomaga wychwycić ewentualne nieprawidłowości i czym prędzej na nie zareagować. Jest też niezbędna, by zabawy ruchowe dla dzieci dostosowywać do etapu rozwoju naszych pociech.

Zabawy ruchowe dla dzieci w różnym wieku

Prawidłowy rozwój psychofizyczny dzieci uzależniony jest od czynników genetycznych i środowiskowych. Mając ogromny wpływ na czynniki zewnętrzne (środowiskowe), które w dużym stopniu kształtują motorykę dużą, możemy wspierać nasze dzieci w prawidłowym rozwoju, zapewniając im każdego dnia zabawy ruchowe. Dla dzieci w każdym wieku aktywność fizyczna ma olbrzymie znaczenie – duża motoryka rozwija się nie tylko w wieku przedszkolnym, ale także szkolnym.

Do przykładowych zabaw ruchowych dla dzieci zaliczamy:

  • wyścigi rowerowe z torem przeszkód – doskonałe ćwiczenie wytrzymałości, siły i koordynacji ruchowej; zabawa z wykorzystaniem rowerków dziecięcych; można także przeprowadzić wyścigi na hulajnogach
  • statki – zabawa ruchowa dla dzieci do wykorzystania w pochmurne dni; dzieci ustawiają się w jedno za drugim po środku korytarza szkolnego, pokoju lub pomiędzy ogrodzeniami, gdy bawimy się na zewnątrz; prowadzący wskazuje kierunek ruchu „prawa burta”, „lewa burta” lub „statek”, a osoba, która się pomyli odpada lub przejmuje dowodzenie statkiem
  • „ziemia parzy” – urozmaicenie zabawy na placu zabaw; dzieci, korzystając z drabinek, mają za zadanie jak najszybciej dotrzeć do celu lub złapać osobę uciekającą, bez dotykania ziemi
  • dwa ognie/zbijak – gra z wykorzystaniem piłki plażowej lub piłki do siatkówki, którą dzieci uwielbiają

Wspaniale rozwijającymi dużą motorykę zabawami są kultowe zabawy ruchowe dla dzieci z dawnych lat: gra w gumę, gra w klasy i skakanka. Organizując dzieciom czas, warto zadbać o jak najatrakcyjniejszą formę zabaw – korzystajmy z piłek, bramek, koszów, namiotów z piłkami i innych akcesoriów, które możemy wpisać na listę prezentów na Dzień Dziecka czy urodziny naszej pociechy.

Korzyści płynące z zabaw ruchowych dla dzieci

Głównym zadaniem zabaw ruchowych dla dzieci, jest wspieranie rozwoju dużej motoryki u naszych pociech. Uczestnictwo w takich zabawach przynosi jednak znacznie więcej korzyści. Aktywizując nasze dzieci do ruchu, pokazujemy inny, ciekawy sposób spędzania wolnego czasu, skracając czas spędzany przed komputerem. Podczas ruchu doskonale rozwija się także układ odpornościowy – im więcej czasu spędzamy z dzieckiem na świeżym powietrzu na grach i zabawach ruchowych, tym bardziej minimalizujemy ryzyko chorób w okresie grypowym. Ponadto podczas wspólnej aktywności budują się więzi, zarówno z nami rodzicami, jak i z rówieśnikami. Podczas zabaw ruchowych, które często opierają się na rywalizacji, dzieci uczą się zasad fair play i pracy zespołowej. Ponadto dzieci, które aktywnie spędzają wolny czas, częściej w dorosłym życiu uprawiają sporty i dbają o zdrowy tryb życia.

Wspieranie rozwoju dużej motoryki poprzez zabawy ruchowe dla dzieci, pomaga w prawidłowym kształtowaniu się sprawności fizycznej, jest pomocne w rozwoju układu nerwowego, a także konieczne w budowaniu właściwych relacji społecznych. Zadbaj o dużą motorykę swojej pociechy, korzystając z zabawek ruchowych dostępnych w naszym sklepie!