Rodzice powinni z najwyższą starannością wybierać fotelik samochodowy dla swojego dziecka. Kupując konkretny model należy zwrócić uwagę na wiele czynników decydujących o tym, czy dany fotelik będzie dobrym wyborem, czy też nie.

Foteliki samochodowe a bezpieczeństwo najmłodszych pasażerów

Podstawową funkcją fotelika jest zwiększenie bezpieczeństwa podczas przewożenia dzieci samochodem. Pasy, którymi przypinają się dorośli, nie ochronią skutecznie dzieci w razie zdarzenia drogowego. Co więcej, najmniejszych dzieci nawet nie mamy szans przypiąć pasami, a trzymanie na rękach dziecka w czasie podróży jest nie tylko niebezpieczne dla samego maluszka, ale także wszystkich podróżujących pojazdem. Każdy nieprzypięty podczas wypadku pasażer w sposób niekontrolowany przemieszcza się po całej kabinie, stanowiąc śmiertelne zagrożenie dla wszystkich osób, w tym również dla siebie. Dlatego wsiadając z dzieckiem do samochodu nawet na chwilę, choćby w celu przeparkowania samochodu, bezpiecznie i komfortowo usadźmy malucha w foteliku.

Każdy fotelik musi spełniać normę ECE R44/04 oraz normę I-size. Dzięki temu, kupując fotelik dla dziecka w danej grupie wiekowej i w danej kategorii wagowej, mamy pewność, że fotelik spełni swoją rolę. Bezpieczeństwo jest oczywiście najważniejsze, ale nie zapominajmy o potrzebach naszych pociech. Prawidłowe ułożenie ciała podczas długiej i krótkiej podróży jest konieczne, by dziecku podróżowało się komfortowo i by pozycja nie miała zgubnego wpływu na rozwój dziecka. Zawczasu dbajmy o to, by nasz największy skarb rozwijał się prawidłowo, by w przyszłości był w pełni zdrowy.

Dla kogo fotelik 0-36 kg, a dla kogo foteliki dla różnych kategorii wagowych?

Z tego względu, że dzieci w różnym wieku wymagają przewożenia w różnej pozycji, nie polecamy stosować fotelików uniwersalnych. Niekoniecznie trzeba przechodzić przez każdy etap, kupując kolejno fotelik dla niemowlaka, fotelik 9-18 kg, fotelik 9-25 kg i fotelik 15-36 kg, ale kupno fotelika 0-36 kg polecamy tylko tym rodzicom, którzy z dzieckiem podróżują rzadko i na niewielkich dystansach.

Jeśli natomiast nasza pociecha będzie często towarzyszem naszych podróży warto zainwestować w dobry fotelik, odpowiadający jego potrzebom. Idealnym rozwiązaniem będzie najpierw zakup fotelika dla niemowląt, następnie zakup fotelika 0-18 kg lub 9-25 kg, a na końcu zakup fotelika dla starszaka, czyli fotelika 15-36 kg. Jeśli jednak chcemy ograniczyć koszty postawmy najpierw na fotelik dla starszaka, a następnie kupmy fotelik samochodowy 9-36 kg.

Jak wybrać najlepszy fotelik dla niemowląt?

Niemowlę jest najbardziej wymagającym pasażerem. Foteliki dla niemowląt najbardziej różnią się od pozostałych. Niemowlę musi być bowiem przewożone w pozycji leżącej. I właśnie tak konstruowane są foteliki dla niemowląt.

A na co zwrócić uwagę, kupując fotelik dla najmłodszego pasażera? Przede wszystkim – jak każdy fotelik – tak i ten musi być dobrany do samochodu. Jeśli sami nie mamy doświadczenia i nie mamy kogo poprosić o pomoc, wykupmy dodatkową usługę w sklepie. Jest to niewielki koszt, a pracownicy w profesjonalny sposób pomogą CI wybrać najlepszy fotelik samochodowy dla niemowlaka.

Oczywiście w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę, czy fotelik ma odpowiednią homologację, czyli czy spełnia odpowiednie normy. Niektóre foteliki posiadają dodatkowe systemy bezpieczeństwa – warto o nie zapytać, szczególnie, jeśli z dzieckiem będziemy często jeździć. Należy także zwracać uwagę na oceny w testach zderzeniowych i w głównej mierze kierować się właśnie nimi.

Kolejną kwestią jest sposób montażu fotelika. Foteliki montujemy albo bezpośrednio do kanapy, albo za pomocą bazy (np. I-size), jeśli samochód wyposażony jest we właściwe mocowania. Co daje nam taka baza? Umożliwia ona stabilniejszy montaż fotelika, co oczywiście dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo dziecka w razie zdarzenia drogowego.

Zwróćmy także uwagę na pasy – czy wyłożone są odpowiednią gąbką, która chroni przed wżynaniem się pasów w delikatne ciało dziecka. Niektórzy producenci stosują jedynie obicie dodatkową warstwą tkaniny, a takie rozwiązanie sprawdzi się tylko w przypadku krótkich podróży. Ponadto zapięcie pasów powinno być w odpowiedni sposób zasłonięte, by dziecko nie miało możliwości samodzielnego odpięcia pasów. Niemowlę samo odpinające pasy? Oczywiście! Dzieci uczą się niezwykle szybko i wystarczy kilkanaście razy zapiąć i odpiąć pasy przy dziecku, by maluch powtórzył ruch w trakcie jazdy samochodem.

Fotelik samochodowy dla niemowląt i gondola w jednym – dodatkowe funkcjonalności fotelików

Niektóre foteliki mogą służyć jako gondola do wózka, a także jako leżaczek w domu. Jeśli jednak zapragniecie posiadać jeden fotelik, który spełni inne funkcje, nastawcie się na żmudne poszukiwania. Fotelik pasuje zazwyczaj do poszczególnych modeli wózków, ciężej jest więc znaleźć taki fotelik, który będzie pasował i do wózka, i do samochodu, i będzie spełniał inne nasze oczekiwania.

Foteliki wyposażone są także w daszki chroniące przed oślepiającymi promieniami słonecznymi, moskitierę czy folię przeciwdeszczową.

Foteliki samochodowe z zdejmowaną tapicerką

Bardzo praktycznym rozwiązaniem, które stosuje coraz więcej producentów, jest zdejmowana tapicerka. Funkcjonalne systemy pozwalają zdjąć tapicerkę z fotelika w kilka chwil i wyprać ją w pralce. Wszyscy rodzice doceniają taką możliwość.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę, czy wyściółka jest miła w dotyku. Gdy maluszek wyrośnie z wkładki redukcyjnej, główką, również buzią, będzie dotykać fotelika. Ważne, by materiał nie podrażniał delikatnej skóry dziecka.

Producenci oferują wiele modeli fotelików dziecięcych, o różnorodnym wzornictwie, ciekawych rozwiązaniach, pasujące do różnych modeli samochodów. Dzięki temu każdy z nas może wybrać idealny fotelik samochodowy w odpowiedniej kategorii wagowej i wiekowej.