Przepisy ściśle regulują, kiedy opiekunowie mają obowiązek przewożenia dziecka w foteliku samochodowym. Ich dokładna znajomość i stosowanie się do nich są bezwzględnie konieczne, by podczas podróży dziecku zapewnić bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia są także zasady przewożenia dzieci w foteliku samochodowym, dzięki którym zwiększamy komfort podróży. Dowiedz się, jak przewozić dziecko w samochodzie i jak tego nie robić, by zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas bliskich i dalekich podróży.

Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku samochodowym

O obowiązku przewożenia dzieci w foteliku samochodowym czytamy w Prawie o ruchu drogowym. Kodeks bardzo szczegółowo określa, kiedy jesteśmy zobowiązani do stosowania fotelików samochodowych, a kiedy z tego obowiązku jesteśmy zwolnieni.

Ustawodawca narzuca na nas obowiązek wożenia dzieci w foteliku do momentu, gdy wzrost dziecka nie przekracza 150 cm. Wyjątkiem są dzieci, które mierzą przynajmniej 135 cm i jednocześnie ważą więcej niż 36 kg. Europejscy producenci fotelików samochodowych przewidują właśnie taką wytrzymałość fotelików dla dzieci.

W Prawie o ruchu drogowym znajdziemy także inne wyjątki, mówiące o tym, kiedy dzieci nie musimy przewozić w fotelikach samochodowych:

  • Gdy przewozimy trójkę dzieci na tylnym siedzeniu w samochodzie i nie mieszczą się trzy foteliki, dziecko, które ma co najmniej 3 lata możemy przewozić po środku – między dwoma fotelikami. W takiej sytuacji jedno dziecko może być przewożone bez fotelika, jeśli przymniemy je pasem bezpieczeństwa.
  • Dziecko może być przewożone bez fotelika samochodem policyjnym, Straży Miejskiej, ambulansem, samochodem straży granicznej lub taksówką. Należy jednak pamiętać, że nie dotyczy to przewoźników, którzy oferują usługi z zakresu transportu drogowego (np. Uber) – korzystając z takich usług, mamy obowiązek przewożenia dziecka w foteliku. Również zamawiając taksówkę, warto poprosić o taksówkę z fotelikiem – nie szukajmy okazji do przewożenia dzieci bez fotelików, a sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa.
  • Dziecko może posiadać zaświadczenie lekarskie, zwalniające je z powodów medycznych z obowiązku jazdy w foteliku samochodowym.

Pamiętajmy, że przepisy te dotyczą samochodów zarówno osobowych, jak i ciężarowych. Ceną za niestosowanie się do przepisów może być nie tylko mandat karny w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych, ale przede wszystkim zdrowie, a nawet życie dziecka.

Jak dobrać odpowiedni fotelik samochodowy?

Kupując fotelik samochodowy, należy pamiętać, że nie każdy fotelik sprawdzi się tak samo dobrze. Fotelik należy dobrać przede wszystkim do samochodu. Jeśli korzystamy z oferty internetowej, warto sprawdzić w internecie, a najlepiej zapytać sprzedawcę czy wybrany przez nas model pasuje do modelu naszego pojazdu.

Zaleca się także kupowanie nowych fotelików samochodowych. Jeszcze przed zakupem należy upewnić się, że fotelik posiada niezbędną homologację, która jest gwarancją wyprodukowania fotelika zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Fotelik należy także dobrać do odpowiedniej kategorii wagowej i wiekowej. Jeśli nie chcemy zmieniać fotelika, wybierzmy fotelik 0-36 kg, który dostosowany jest do tego, by przewozić w nim noworodki i niemowlęta, jak i starsze dzieci.

Używany fotelik może być powypadkowy, może być uszkodzony lub po prostu wyeksploatowany. Dla bezpieczeństwa, ale i wygody ogromne znaczenie ma prawidłowe działanie każdego elementu w foteliku – od mocowania Isofix i niezacinających się pasów, przez regulację oparcia czy zagłówka, po niepościerane otulacze na pasach.

Jak przewozić dziecko w samochodzie i jakich błędów unikać?

Przed pierwszym montażem fotelika w samochodzie koniecznie zapoznajmy się z instrukcją obsługi. Warto także zrobić próbę generalną i pierwszy raz fotelik zamontować, gdy nie będziemy się spieszyć, by odwieźć dziecko do żłobka.

Wielu rodziców chętnie przewozi swoje maluszki na przednim siedzeniu. Nie jest to niedozwolone, jednak pamiętajmy, by decydując się na przewożenie dziecka na miejscu obok kierowcy, zawsze dezaktywować poduszki powietrzne. Bez względu na to czy dziecko wozimy tyłem do kierunku jazdy, czy przodem, poduszki należy dezaktywować każdorazowo przed podróżą z dzieckiem.

Zaleca się, by niemowlęta przewozić tyłem do kierunku jazdy. W razie gwałtownego hamowania, a także wypadku, wciąż rozwijający się kręgosłup dziecka będzie lepiej chroniony, niż w przypadku jazdy zgodnie z kierunkiem jazdy. Przodem należy przewozić dzieci po skończeniu pierwszego roku życia. Zmienić musimy także pozycję dziecka z leżącej na półsiedzącą, a następnie na siedzącą.

Niezmiernie ważne jest prawidłowe przypięcie fotelika samochodowego. Jeśli korzystamy z systemu Isofix, postępujmy zgodnie z instrukcją obsługi. Krok po kroku montujmy fotelik, a po usłyszeniu charakterystycznego kliknięcia sprawdźmy, czy fotelik faktycznie jest stabilnie umocowany do siedzenia w samochodzie. Jeśli korzystamy z pasów samochodowych, dolny pas powinien znajdować się na bioderkach, a nie na brzuchu dziecka, górny zaś na tułowiu (torsie i barku), a nie na szyi. Pasy powinny być przypięte dość ciasno – między pasy a ciało dziecka powinniśmy móc włożyć dwa palce. Ważna jest także odpowiednia regulacja zagłówka, który ma być podporą dla główki dziecka. Nie może być ustawiony ani za wysoko, ani za nisko.

Zimą powinniśmy pamiętać, by dziecko nie podróżowało w kurtce lub kombinezonie. W razie bardzo gwałtownego hamowania lub zderzenia, dziecko może wyślizgnąć się z pasów. Jeśli nie zdążyliśmy nagrzać w samochodzie, przykryjmy dziecko kocykiem.

Do dłuższej podróży z dzieckiem należy się odpowiednio przygotować. Twarde i ciężki zabawki stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia wszystkich pasażerów i kierowcy. W razie zdarzenia drogowego będą one bezwładnie i w bardzo szybkim tempie przemieszczać się po całej kabinie samochodu. W czasie podróży czas dziecku zajmijmy słuchaniem audiobooka, a na zabawkę wybierzmy miękkiego pluszaka.

Nie ignorujmy przepisów ani zaleceń dotyczących przewożenia dzieci samochodem. Od tego, jak będziemy przewozić dziecko w samochodzie zależy bezpieczeństwo naszej pociechy, a także nasze i innych uczestników ruchu drogowego. Nie rezygnujmy z fotelika samochodowego, nawet jeśli nasza podróż będzie trwała 2 minuty, a w czasie dłuższych podróży koniecznie róbmy częste przerwy. Dzięki temu jazda samochodem z dzieckiem będzie nie tylko bezpieczna, ale także przyjemna.