Usypianie dziecka bywa zadaniem karkołomnym. Z największymi trudnościami mierzą się świeżo upieczeni rodzice oraz rodzice dzieci, które mają kolkę. Rodzice starszaków również  miewają trudności w sprawnym usypianiu swoich pociech. Czy są uniwersalne sposoby, by przyspieszyć usypianie dziecka? Dowiedz się, jak ułatwić dziecku zasypianie i poprawić jakość jego snu.

Jaką rolę w usypianiu pełnią rytuały?

Pediatrzy zgodnie stoją na stanowisku, że najlepszą godziną do usypiania maluszków jest 19. Chociaż tezy o konsekwencjach zdrowotnych przesunięcia tej godziny nie znajdują uzasadnienia w przeprowadzonych dotychczas badaniach, może ono skutkować z utrudnionym zasypianiem dziecka. Co to oznacza w praktyce?

Niemowlę największą senność zaczyna odczuwać około godziny 19. Jeśli przeoczymy porę tulenia dziecka do snu lub celowo ją zmienimy, nasza pociecha może przetrwać największy „kryzys” i się rozbudzić. A to oczywiście wydłuży próbę uśpienia dziecka. Od zmiany godziny kładzenia dziecka spać jeszcze gorszą jest zmiana kolejności czynności, jakie wykonujemy przed snem. Kolacja, kąpiel, smarowanie oliwką, czytanie bajki, buziak na dobranoc – każdy szczegół ma znaczenie.

Kąpiel jest bardzo ważnym momentem w ciągu dnia. Dzięki niej nasz maluch może się uspokoić i wyciszyć lub pobudzić. Dlatego od zabaw z pianą i głośnych śmiechów lepiej sprawdzają się kąpiele przy lekko wygaszonym świetle. Możemy także wspierać się cichą, relaksującą muzyką, a u nieco starszych szkrabów także kąpielą z olejkami relaksującymi.

Spośród najważniejszych zasad usypiania dzieci rytuały odgrywają rolę najważniejszą. Ważne jest bowiem ich regularne wypracowywanie – kilkukrotna zmiana przyzwyczajeń dziecka może skutkować przedłużającymi się problemami w jego usypianiu. Dlatego tak ważna jest tutaj konsekwencja.

Odpowiednie warunki do snu – jak ułatwić dziecku zasypianie?

Drugim kluczowym czynnikiem, który ułatwi dziecku zasypianie, są odpowiednie warunki. Przed snem (a właściwie przed kąpielą), powinniśmy przewietrzyć dziecięcy pokój. Idealna temperatura do snu oscyluje w granicach 18-20o. Należy ją oczywiście dostosować do ubioru dziecka i rodzaju pościeli, w jakiej śpi maluch. Zadbajmy o to, by w zasięgu wzroku nie znajdowało się zbyt dużo zabawek – najlepiej zostawić maluszkowi jedną ulubioną maskotkę. Pomocne w usypianiu dziecka są także Szumisie. Nie zapomnijmy również o wyłączeniu głównego światła – na czas usypiania warto włączyć lampkę nocną, która pozwoli nam czytać bajkę, a maluszkowi da poczucie bezpieczeństwa. Światło nie powinno być intensywne, a im cieplejsza jego barwa, tym lepiej.

Należy również starannie dobrać materac do łóżeczka i przestrzegać zasad utrzymania go w dobrym stanie – wietrzenie i przekładanie uchroni go przed zawilgoceniem i szybkim odkształceniem, dzięki czemu przez długi czas zachowa swoje właściwości i zapewni optymalny komfort snu.

O tym nie zapomnij, usypiając dziecko wieczorem!

Dla dzieci ważnym elementem tulenia ich do snu jest bliskość. To dzięki niej czują się bezpiecznie i łatwiej zasypiają. Dlatego, gdy maluch będzie już leżał w łóżeczku bądź kołysce, cichym głosem czytaj mu bajki, głaszcz po główce czy rączkach. Znakomitym sposobem ułatwiającym usypianie dzieci jest gładzenie ich po łuku brwiowym – jest to bardzo przyjemne, a przy okazji zachęca dzieci do zamykania oczu.

Aby uchronić się przed koniecznością wielogodzinnych spacerów z maluszkiem na rękach, usypianie dziecka powinniśmy przenieść do łóżeczka. Jeśli więc nasza pociecha zaczyna płakać, uspokajamy ją na rękach wyłącznie do chwili wyciszenia, a następnie kładziemy do łóżeczka, by w nim dziecko zasnęło.

Usypianie dziecka ważnym elementem w ciągu dnia

Udowodniono, że dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym najbardziej się otwierają przed rodzicami właśnie w czasie wieczornych rytuałów. Dlatego na tym etapie jego rozwoju nie należy zaniedbywać usypiania dziecka – spędzony wspólnie kwadrans przed snem może ułatwić opowiedzenie o problemach i troskach, o których dziecko nie powie nam przy obiedzie czy na spacerze.

Wycieszenie, relaks, rutyna i odpowiednie warunki w pokoju – wiemy już, jak ułatwić dziecku zasypianie. Bądźmy konsekwentni, a dzięki wypracowanym sposobom wydłużymy sen malucha, a także sprawimy, że jakość snu będzie lepsza.