Oczekując na narodziny pierwszego dziecka, rodzice starają się stworzyć mieszkanie przyjazne dzieciom – pozbawione zagrożeń, przytulne i zaaranżowane tak, by opieka nad maluszkiem, szczególnie w pierwszych tygodniach i miesiącach jego życia, była możliwie najłatwiejsza. Dowiedz się, jak zaaranżować bezpieczny dom dla dziecka.

Przygotowania mieszkania przyjaznego dzieciom

Planując aranżację dziecięcego pokoju, należy pamiętać, że nie tylko sypialnia maluszka, ale całe mieszkanie powinno być urządzone z myślą o pojawieniu się nowego członka rodziny. Jeśli więc masz możliwość, pomaluj ściany nie tylko w dziecięcym pokoju, ale również w salonie. Koniecznie wybierz w tym celu farbę z bezpiecznym składem, którą można przecierać mokrą ściereczką. Malunki na ścianach, ślady dłoni i inne niespodzianki będzie można wówczas łatwo wyczyścić.

Zadbaj również, by podłoga nie była zbyt śliska. Nie powinny znajdować się na niej bieżniki czy dywaniki, o które maluch może się potknąć lub na nich poślizgnąć. Dobrym i sprawdzonym przez wielu rodziców rozwiązaniem jest minimalizm w aranżacji mieszkania przyjaznego dzieciom. Im mniej mebli i dodatków, tym łatwiej zapewnić bezpieczeństwo dziecku, a także utrzymać porządek w mieszkaniu. Oczywiście nie musisz rezygnować z tych mebli i ozdób, które uważasz za niezbędne lub które po prostu bardzo lubisz. Aranżując bezpieczny dom dla dzieci stosuj zasadę złotego środka i zachowaj umiar. W dopełnieniu rodzicielskich obowiązków pomogą Ci akcesoria zabezpieczające dla dzieci.

Mieszkanie przyjazne dzieciom – zabezpieczenia, których nie może zabraknąć w bezpiecznym domu

Do akcesoriów, które pomagają nam zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych dzieci, zaliczają się przede wszystkim bramki do schodów i drzwi oraz zabezpieczenia na meble. Bramki ochronne uniemożliwiają raczkującym i chodzącym dzieciom na samodzielne wyjście z pokoju czy z domu, ale z powodzeniem można dzięki nim zabezpieczyć także przestrzeń w ogrodzie. Konieczne jest także zabezpieczenie rogów mebli – twarde i ostre kanty są bardzo niebezpieczne dla eksplorujących przestrzeń brzdąców. Pamiętaj również o zabezpieczeniu szafek, szuflad, lodówki czy muszli klozetowej. W tym celu wykorzystaj klamry, które dla dzieci stanowią przeszkodę nie do pokonania. Nie zapomnij również o oknach – specjalne zabezpieczenia uniemożliwiają otwarcie okien i okien balkonowych bez kluczyka z zestawu. Oczywiście niezbędne jest także zabezpieczenie kuchni gazowej.

Aranżacja mieszkania przyjaznego dzieciom – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Aranżując mieszkanie z myślą o dziecku, należy zwrócić uwagę na najdrobniejsze detale. W bezpiecznym domu nie może więc zabraknąć antypoślizgowych dywaników oraz mat w łazience. Taka mata musi znaleźć się również w wanience. Również odpowiednie wyposażenie pokoiku dziecięcego, ułatwia rodzicom opiekę nad maleństwem, a także podnosi poziom bezpieczeństwa. Łóżeczko z odpowiednio dobranym materacem, oddychająca pościel dziecięca, zmyślnie dobrane oświetlenie – przy ich wyborze kieruj się przede wszystkim jakością i walorami użytkowymi, a dopiero w następnej kolejności estetyką.

W mieszkaniu przyjaznym dzieciom powinny również znaleźć się pomoce, które wspierają rozwój maluszka. Z uwagą więc wybieraj zabawki dla dziecka – znajdziesz obecnie wiele propozycji, które będą nie tylko cieszyć Twoją pociechę, ale będą nieocenione w rozwoju integracji sensorycznej. W tak przygotowanym domu maluch będzie czuł się bezpiecznie, a dla opieka nad nim będzie znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza.