Wybór pierwszego wózka dla dziecka to prawdziwe wyzwanie dla większości osób, które nie mają doświadczenie w opiece nad małymi dziećmi. Ponieważ wózek jest dużym wydatkiem, zazwyczaj największym spośród wszystkich, jakie ponosimy, kompletując wyprawkę, warto się do niego dobrze przygotować. Tym bardziej, że właściwie dobrany wózek ułatwi nam opiekę nad maluchem, a nieodpowiedni znacząco ją utrudni. Dowiedzcie się, jak wybrać pierwszy wózek dla dziecka - na co w szczególności zwrócić uwagę?

Gondola i spacerówka czy wózek wielofunkcyjny?

W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy mnóstwo modeli wózków dziecięcych, które można podzielić na:

 • wózki głębokie - gondole
 • wózki spacerowe
 • wózki 2w1, 3w1, wielofunkcyjne

Rodzicom często trudno się zdecydować pomiędzy wózkami wielofunkcyjnymi a gondolami i spacerówkami. Podjęcie ostatecznej decyzji utrudnia fakt, że nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi dla wszystkich rodziców. Dlatego zanim zaczniecie szukać konkretnego modelu wózka, odpowiedzcie sobie na najważniejsze pytania:

 • jaki budżetem na pierwszy wózek dla dziecka dysponujecie?
 • czy będziecie wózek przewozić samochodem, podróżować z dzieckiem w wózku komunikacją zbiorczą, czy głównie poruszać się pieszo?
 • czy będziecie wózek wnosić na wysokie piętro, wwozić na górę windą, a może mieszkacie w domu lub na parterze?
 • czy będziecie chodzić z dzieckiem głównie po mieście, a może planujecie częste wycieczki do lasu i za miasto?
 • gdzie będziecie przechowywać wózek?
 • co planujecie zrobić z wózkiem, gdy dziecko z niego wyrośnie?

Podczas zakupów należy zatem zwrócić uwagę na wagę wózka, łatwość składania, jego gabaryty, rodzaj kół. Pomogą Wam one również dobrać najlepszy model wózka dla Ciebie i dziecka.

Gondola i spacerówka - idealny pierwszy wózek dla dziecka

Wybierając na pierwszy wózek dla dziecka gondolę, a na drugi spacerówkę, będziecie mieć możliwość dopasowania ich dokładnie do swoich oczekiwań. Przy kupnie wózka głębokiego weźcie pod uwagę porę roku, w jakiej maluch się urodzi. Jeśli spodziewacie się dziecka późnym latem, jesienią lub wczesną zimą, wózek powinien być dostosowany do kapryśnych warunków pogodowych. Wózki z nieprzemakalnych materiałów są nieco droższe, ale ta inwestycja naprawdę się opłaci. Nie będziecie musieli nakładać dodatkowej folii ochronnej na gondolę - ani martwić się, jeśli o niej zapomnicie. Ponadto gondola powinna mieć solidne ścianki, lepiej chroniące od chłodu i wiatru. Latem gondola powinna mieć z kolei rozwiązania, zapewniające właściwą cyrkulację powietrza.

Wbrew pozorom wózek głęboki nie musi być ogromny i bardzo ciężki. Jeśli zależy Wam na niskiej wadze, wybierzcie model z aluminiowym stelażem, a wygodę w przechowywaniu wózka czy jego przewożeniu zapewni składana gondola. Za wagę wózka odpowiedzialny jest stelaż wózka, a także koła - te piankowe są lżejsze od kół pompowanych. Piankowe koła doskonale sprawdzą się w warunkach miejskich. Jeśli planujecie sporadyczne wycieczki za miasto, możecie postawić na koła piankowe, ale nieco większe. Nadal będą lżejsze od pompowanych, a stabilniejsze od najmniejszych kół piankowych. Te charakteryzują się dużą zwrotnością - są idealne do spacerów po mieście i na zakupy. Z kolei osoby, które planują dużo aktywności poza miastem, powinny postawić na koła pompowane. Wózek będzie przez nie trochę cięższy, ale jego prowadzenie po nierównych i piaszczystych ścieżkach znacznie przyjemniejsze.

Wygodne i lekkie spacerówki

Przesiadka z gondoli na lekki wózek spacerowy może być dużą ulgą, jeśli dobierzecie ją do swoich potrzeb. Miłośnicy aktywnego wypoczynku na łonie natury powinni skierować swoją uwagę w kierunku spacerówek z większymi, najlepiej pompowanymi kołami. Chociaż trzykołowe spacerówki prowadzą się niemal tak samo dobrze, jak czterokołowce, w terenie różnica ta może być odczuwalna, dlatego wybierzcie wózek z czterema kołami.

Natomiast fani miejskiego życia lub osoby, które zwyczajnie nie mają czasu na częste wycieczki, mogą pozwolić sobie na wybór spacerówki parasolki. Ten typ wózków charakteryzuje się niewielka wagą, łatwością w składaniu i niewielkim rozmiarem. Po złożeniu spacerówki parasolki można wręcz przewiesić ją przez ramię i swobodnie wejść tak po schodach. Ich dodatkowym atutem jest stosunkowo niska cena.

Wielofunkcyjny wózek zamiast gondoli i spacerówki

Jeśli zależy Wam na jakości, a dysponujecie ograniczonym budżetem, warto rozważyć zakup wózka wielofunkcyjnego. Stelaż wózka 2w1, który umożliwia rozłożenia go tak, by był wózkiem głębokim lub wózkiem spacerowym. Wózki głęboko-spacerowe sprzedawane są także z fotelikiem samochodowym (wózek 3w1) lub z fotelikiem samochodowym i bazą do jego montażu w samochodzie (wózek 4w1).

Zakup wózka wielofunkcyjnego to jednorazowy wydatek - kupujecie jeden wózek, zamiast gondoli i spacerówki po 6 miesiącach. Dlatego decydując się na taki model, nie warto na nim oszczędzać. Rodzice są dość zgodni - jeśli wózek wielofunkcyjny sprawdza się idealnie w wersji z gondolą, będzie mniej wygodny, gdy rozłożymy go w wersji spacerowej i odwrotnie. Dlatego postarajcie się, by taki wózek spełniał jak najwięcej Waszych oczekiwań.

Wybór pierwszego wózka - podsumowanie

Przy zakupie pierwszego wózka dla dziecka, należy zwrócić uwagę na:

 • stelaż wózka - aluminiowy jest lżejszy od metalowego
 • wielkość kół - im mniejsze, tym bardziej zwrotne, a im większe, tym lepiej radzą sobie w trudnym terenie
 • koła - piankowe są lżejsze, z kolei pompowane cięższe, ale polecane w teren
 • model wózka - wózek wielofunkcyjny to jednorazowy wydatek, na którym jednak nie warto oszczędzać; bardzo wygodny szczególnie w okresie, kiedy dziecko uczy się siadać; kupując najpierw gondolę, a następnie wózek spacerowy trzeba liczyć się z większymi wydatkami, ale łatwiej jest dopasować wózki do swoich oczekiwań
 • nowy czy używany - jeśli nie planujecie drugiego dziecka, możecie zdecydować się na wózek używany, ale wybierajcie wyłącznie niezniszczone egzemplarze; nowy wózek to inwestycja - wózek posłuży kolejnemu dziecku lub odsprzedacie go w dobrej cenie innej rodzinie; nowe wózki są także niezawodne, mechanizmy się nie zacinają, co gwarantuje większą satysfakcję z użytkowania
 • wózek przód-tył - funkcja, która umożliwia montaż siedziska lub gondoli w obie strony znacząco ułatwia opiekę nad dzieckiem, szczególnie jeśli dwa koła są mniejsze, a dwa większe; alternatywą jest możliwość przekładania rączki
 • bezpieczeństwo - pasy bezpieczeństwa, hamulec, blokada skrętu kół
 • funkcjonalność - amortyzatory, pojemny kosz na zakupy, składana gondola i inne

O zdanie odnośnie wózków warto podpytać innych rodziców, a przed zakupem wózka dobrze jest przymierzyć go do bagażnika samochodu. Poznając doświadczenia użytkowników wózków, łatwiej będzie Wam wybrać najlepszy dla Was model.