Dłuższe i cieplejsze dni, znacznie więcej słońca i zbliżające się wielkimi krokami lato – dla większości z nas pierwsze wiosenne dni przynoszą ogromną ulgę po długiej zimie. Jest to także czas, gdy chcemy zadbać o formę, przygotowując się do sezonu plażowego. Nie inaczej o wiośnie myślą świeżo upieczeni rodzice, a szczególnie mamy, które pragną wrócić do formy sprzed ciąży. Każdy z nas powinien znaleźć aktywność, która sprawi mu największą radość. Dla jednych będą to ćwiczenia siłowe, dla innych joga i pilates, dla niektórych długie spacery i marsze, a dla jeszcze innych bieganie. I właśnie ta ostatnia forma aktywności fizycznej zyskuje w ostatnich latach na popularności. W parkach, lasach i na osiedlowych uliczkach przybywa biegaczy – również rodziców, którzy biegają z dzieckiem. Aby jogging z pociechą był bezpieczny dla dziecka i przyjemny dla nas, musimy jednak zaopatrzyć się w wózek do biegania. Jak wybrać najlepszy jogger?

Wózek do biegania – bezpieczeństwo dziecka przede wszystkim!

W pierwszej kolejności musimy kierować się bezpieczeństwem naszej pociechy. Dlatego wózek do biegania obowiązkowo musi posiadać pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, które uniemożliwią maluchowi wypadnięcie z wózka w razie niespodziewanej przez nas sytuacji. Aby jednak ryzyko ich wystąpienia ograniczyć do minimum, wózek do biegania musi posiadać trzy koła, z czego przednie koło musi być nieruchome. Na rynku dostępne są modele wózków biegowych z ruchomymi przednimi kołami i możliwością ich zblokowania oraz wózki, w których przednie koło zblokowane jest na stałe. Pierwszy rodzaj wózka do biegania jest bardziej uniwersalny – odblokowując przednie koło mamy wygodną, lekką i skrętną spacerówkę, idealną do powożenia po mieście i w terenie. Jeśli jednak zamierzmy biegać często, długo i w wymagającym terenie, możemy zainwestować w dodatkowy wózek do biegania, w którym przednie koło unieruchomione jest na stałe. Warto jednak zauważyć, że nowoczesne wózki do biegania są wykonane z wykorzystaniem materiałów i technologii, dzięki którym blokada przedniego koła jest całkowicie skuteczna.

Wygodny wózek do biegania – komfort dzieci i rodziców

Troszcząc się o wygodę naszych maluchów, ale także o ich zdrowy rozwój, pamiętajmy, by wózek biegowy miał możliwość regulacji oparcia i rozłożenia go do pozycji półleżącej, bo tylko w takiej pozycji dziecko może być w wózku podczas joggingu. Certyfikowane wózki do biegania zawsz posiadają taką funkcję. Ponadto niezmiernie ważne jest skuteczne wybieranie wstrząsów, a więc dobrej jakości amortyzacja. Częste i silne wstrząsy nie tylko pozbawią dziecko komfortu podczas zwiedzania świata z rozpędzonego wózka, ale także będą działać niekorzystnie na rozwijający się układ kostny oraz układ nerwowy.

Również ze względu na amortyzację, w wózkach biegowych często stosowane są koła pompowane, które znacznie lepiej tłumią wstrząsy od kół piankowych. Niestety podczas biegania w terenie mogą także ulec przedziurawieniu, dlatego w coraz większej liczbie wózków do biegania stosowane są koła komorowe – są one dobrym kompromisem między trwałymi niepompowanymi, a elastycznymi pompowanymi kołami. Pompowane koła mają jednak jedną przewagę – spuszczając z nich niewielką ilość powietrza, dostosowujemy wózek do warunków iście polowych. Ze słabiej napompowanymi kołami lepiej będzie nam się jeździć po grząskich gruncie i piachu. Jeśli jednak nie planujemy tak ekstremalnych warunków, koła komorowe będą rozwiązaniem optymalnym. Dobrze jest zwrócić uwagę również na rozstaw tylnych kół – im większy, tym lepiej.

Uniwersalny wózek do biegania

Wózek do biegania powinien być także lekki. Jest to zaleta, którą docenimy zarówno podczas samego treningu, jak i transportu wózka. Wnoszenie wózka na piętro czy wkładanie go do bagażnika samochodu może okazać się małym wyzwaniem, gdy będziemy wracać po przebiegnięciu kolejnego życiowego rekordu. Wózek jogger nie może także zajmować wiele miejsca – z reguły takie wózki z łatwością się składa, a po złożeniu mieszczą się do bagażnika praktycznie każdego miejskiego samochodu. Warto upewnić się, że z wybranym przez nas modelem jest tak samo.

Wózek do biegania to jeden z dwóch niezbędnych akcesoriów, potrzebnych do bezpiecznego joggingu z dzieckiem. Drugim są odpowiednie buty dla biegającego rodzica. Nie musimy inwestować w najdroższe buty, nie możemy jednak biegać w zwykłych trampkach. Zaopatrzeni we właściwe obuwie oraz najlepszy wózek biegowy i butelkę wody możemy ruszać na podbój świata.