Chodziki dziecięce ułatwiają naukę chodzenia, a ich użytkowanie sprawia dziecku dużo radości. Wiele rodziców zastanawia się, czy warto kupić chodzik dla dziecka, a przede wszystkim czy chodziki dla dzieci są bezpieczne. Lekarze od pewnego czasu nie polecają klasycznych chodzików. Niestety mogą mieć one negatywny wpływ na rozwój dziecka – szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Dlatego zdecydowanie najlepszym wyborem jest chodzik pchacz.

Jakie chodziki dla dzieci są najlepsze?

W tradycyjnym chodziku dziecko nie wzmacnia mięśni tułowia.Tradycyjny chodzik dziecięcy nie pomaga też w nauce utrzymywania równowagi – właśnie dlatego warto zdecydować się na chodzik pchacz. Dziecko opiera się na nim i pcha do przodu — w ten sposób wspomagając się przy chodzeniu.

Chodzik pchacz – jakie są jego zalety?

  • Spełnia funkcję zabawki i stymuluje rozwój dziecka. Nowoczesne chodziki dziecięce są kolorowe, interaktywne i edukacyjne. Podczas zabawy na chodziku dla dziecka maluszek uczy się rozróżniać kształty i kolory. Taka zabawka poprawia także zdolności manualne dziecka.
  • Pomaga utrzymać prawidłową postawę ciała. Podczas stawiania pierwszych kroków, dziecko może mieć trudność z utrzymaniem odpowiedniej postawy ciała. Chodzik pchacz ułatwia to zadanie każdemu maluchowi.
  • Regularne używanie chodzika pchacza uczy i ułatwia dziecku utrzymanie równowagi.

W jakim wieku dziecko powinno dostać swój pierwszy chodzik pchacz?

Chodzik pchacz jest przeznaczony dla dzieci, które potrafią już samodzielnie chodzić. Dlatego z zakupem takiego chodzika dla dziecka warto zaczekać. Najlepiej kilka tygodni od momentu zrobienia pierwszych kroków przez maluszka. Zazwyczaj dzieci zaczynają samodzielnie chodzić około pierwszego roku życia, a niektóre około trzech miesięcy później.

Nauka chodzenia, pierwszy chodzik dla dziecka i najważniejsze zasady bezpieczeństwa!

Nauka chodzenia dziecka to nie tylko wybór odpowiedniego chodzika dla dziecka. Jeśli chcesz stworzyć swojemu maluszkowi bezpieczne warunki do nauki pierwszych kroków, to powinieneś przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Przed nauką chodzenia zdejmij dziecku buty

Zdaniem lekarzy, fizjoterapeutów i ortopedów dzieci powinny uczyć się chodzenia boso. Chodzenie na bosaka pomaga w prawidłowym kształtowaniu mięśni stopy. Stopa bez obuwia lepiej dostosowuje się do podłoża i ułatwia utrzymywać dziecku równowagę. Masz śliską lub zimną podłogę w mieszkaniu? Jeśli tak, to wtedy dobrym pomysłem jest założenie dziecku skarpetek antypoślizgowych. Dzięki temu maluszek będzie zabezpieczony przed poślizgnięciem się oraz przed zaziębieniem. Skarpetki antypoślizgowe zakładaj dziecku także wtedy, kiedy używa chodzika dziecięcego.

Zabezpiecz mieszkanie i usuń niebezpieczne przedmioty

Kiedy dziecko uczy się chodzić, uczy się również upadać. Jest to normalny proces, pozwól więc dziecku podnieść się po upadku o własnych siłach. Dzięki temu nauczy się samodzielności. Jednak pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu mieszkania. Osłoń wszystkie niebezpieczne rogi (na przykład szafek lub stołu) gumowymi nakładkami. Wtedy, jeśli dziecko upadnie na mebel, to nie rozetnie sobie głowy. Obowiązkowo przymocuj dywany do podłogi za pomocą specjalnych taśm. Dzięki temu uchronisz swojego maluszka przed poślizgnięciem się na materiale. Z pola widzenia i zasięgu wzroku dziecka usuń wszystkie niebezpieczne przedmioty. Załóż na szafki specjalne zabezpieczenia – tak, aby dziecko ich nie otworzyło. Dzięki temu zyskasz pewność, że maluszek nie wyrządzi sobie krzywdy nieodpowiednimi przedmiotami. Jeśli Twój maluszek używa chodzika dla dziecka to koniecznie zabezpiecz schody. Kiedy Twoje dziecko uczy się chodzenia na zewnątrz, to koniecznie oczyść wcześniej teren. Usuń ostre kamienie czy kawałki szkła. Zadbaj o bezpieczną przestrzeń do nauki chodzenia.

Nie namawiaj dziecka do chodzenia

Zmuszanie i namawianie maluszka do chodzenia nie jest wskazane. Dziecko wykona pierwszy krok, kiedy będzie na to gotowe. Czyli dopiero wtedy, kiedy kręgosłup i mięśnie będą przygotowane na taki wysiłek. Każde dziecko zaczyna chodzić w innym czasie.

Teraz już wiesz, w jaki sposób pomóc swojemu dziecku podczas nauki chodzenia i wiesz jaki chodzik dziecięcy wybrać. Podziel się z nami w komentarzu swoimi pierwszymi doświadczeniami z nauki chodzenia dziecka!