Kangurowanie dziecka z roku na rok zyskuje na popularności. Chociaż zapoczątkowano je w Kolumbii w latach ’70, gdy do opieki nad wcześniakami brakowało personelu, dopiero od jakiegoś czasu kangurowanie stało się powszechnie polecaną praktyką. Czym jest kangurowanie dziecka i jakie korzyści przynosi dziecku oraz rodzicom?

Na czym polega kangurowanie dziecka?

Kangurowanie dziecka to nic innego, jak przytulanie maluszka „skóra do skóry”. Taki bezpośredni kontakt dziecka z rodzicem wywołuje pożądane procesy psycho-fizyczne – zwiększa u dziecka poczucie bezpieczeństwa, a rodzicom daje mnóstwo satysfakcji. Kangurowanie dziecka zaleca się przede wszystkim rodzicom wcześniaków – malutkie dzieci nie najlepiej znoszą przebywanie w inkubatorze, a taka bliskie relacje pozytywnie wpływają na ich stan psychiczny. Zauważono jednak, że również w przypadku zdrowych dzieci, które urodziły się w terminie, kangurowanie przynosi pozytywne rezultaty, dlatego coraz więcej specjalistów zachęca rodziców do praktykowania tej niezwykle przyjemnej metody opieki nad noworodkiem.

Kangurowanie dziecka – jak należy to robić?

Mamy kangurowanie dziecka często łączą z karmieniem. Nie istnieją jednak przeciwwskazania, by praktykę tę kontynuować po nakarmieniu dziecka lub rozpocząć wtedy, gdy dziecko wcale nie jest głodne. Niezwykle ważnym elementem kangurowania jest bezpośredni kontakt skóry dziecka ze skórą rodzica, dlatego jeśli obawiamy się o komfort cieplny maluszka, przykrywamy go kocykiem lub pieluszką tetrową.

Jak długo kangurować dziecko?

Kangurowanie dziecka należy rozpocząć jak najwcześniej po porodzie. Poród jest ogromnym przeżyciem dla noworodka, który jeszcze do niedawna przebywał w dobrze sobie znanym środowisku, a obecnie poznaje zupełnie nowy, obcy świat. Jeśli ze względu na cesarskie cięcie lub inne aspekty zdrowotne nie zaleca się mamie kangurowania w pierwszych dniach życia dziecka, rolę tę może przejąć tata. Już po powrocie do domu warto, by kangurowanie dziecka praktykowali oboje rodzice.

Kangurowanie dziecka warto praktykować przynajmniej przez pierwsze trzy miesiące życia maluszka. Najwygodniej jest robić to w pozycji siedzącej i leżącej, kładąc na sobie pociechę. Rodzic może wtedy kangurowanie połączyć z krótką, regeneracyjną drzemką. Kangurowanie doskonale sprawdza się również w przypadku, gdy dziecko dużo płacze i jest niespokojne. Jeśli najszybciej uspokaja się, gdy rodzic spaceruje, trzymając je na rękach, warto sięgnąć po chustę do noszenia dziecka, która odciąży kręgosłup mamy i taty.

Jakie korzyści przynosi kangurowanie dziecka?

Kangurowanie dziecka przynosi ogrom korzyści dla maluszka:

  • zwiększa poczucie bezpieczeństwa
  • uspokaja
  • wyrównuje oddech
  • zmniejszone ryzyko wystąpienia kolek

oraz dla rodziców:

  • usprawnienie laktacji
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia baby blues
  • mniejsze zmęczenie – lepsze wysypianie się w nocy, dzięki temu, że dziecko staje się spokojniejsze
  • silna więź między maluszkiem, mamą i tatą
  • szybszy powrót mamy do formy po ciąży

Większość korzyści z kangurowania dziecka wynika z faktu, że dziecko staje się znacznie spokojniejsze, rzadziej budzi rodziców w nocy, a także daje nieco więcej swobody w ciągu dnia. To przekłada się na mniejszy stres i zmęczenie rodziców. Kangurowanie jest więc praktyką, którą absolutnie warto wdrożyć w życie. Ułatwia bowiem opiekę nad maluszkiem, pozytywnie wpływa na jego zdrowie oraz na zdrowie i stan psychiczny rodziców.