Gdy mama chce szybko wrócić do pracy, gdy mama z różnych względów decyduje się na karmienie mlekiem modyfikowanym, gdy karmić maluszka chce również tata, chęć podawania leków dziecku wraz z mlekiem – powodów, dla których coraz więcej rodziców decyduje się karmić dziecko butelką jest wiele. Wokół karmienia butelką, jak i karmienia mlekiem modyfikowanym narosło wiele mitów. Prawdą jest jednak fakt, że prawidłowe karmienie zarówno piersią, butelką, jak i karmienie mieszane mają wiele zalet. Dzisiaj skupimy się na karmieniu butelką – jak prawidłowo karmić dziecko butelką?

Karmienie butelką mlekiem mamy i mlekiem modyfikowanym

Karmienie butelką to rozwiązanie, po które sięgają mamy, karmiące noworodki i niemowlaki wyłącznie swoim pokarmem, jak i rodzice, którzy zdecydowali się karmić maluszka zarówno mlekiem mamy, jak i tym modyfikowanym. Oczywiście jest to jedyny sposób, by karmić noworodka i niemowlę wyłącznie mlekiem modyfikowanym. Karmienie butelką pozwala rozdzielić więcej obowiązków między mamę, tatę i innych opiekunów. W nocy do maluszka nie musi wstawać wyłącznie mama, a tata, babcia czy ciocia nakarmią maleństwo, gdy mama pójdzie na kawę z koleżanką, fitness czy do pracy. Karmienie butelką przez tatę buduje silną więź z dzieckiem, dlatego niejednokrotnie rodzice wybierają taki model karmienia, nawet jeśli mama nie planuje szybkiego powrotu do pracy. Ten sposób podawania maluszkowi pokarmu sprawdza się także w sytuacjach, gdy dziecko musi przyjmować leki.

Jak bezpiecznie karmić dziecko butelką? Jak trzymać dziecko i jaką butelką wybrać?

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się bezpieczeństwu maluszka podczas karmienia butelką. Podczas karmienia piersią głowa dziecka musi być usytuowana nieco wyżej niż tułów. W przypadku podawania pokarmu butelką, pozycja maluszka powinna być jeszcze bardziej pionowa – choć dziecko nadal powinno leżeć, a nie siedzieć. Zarówno rodzicowi lub innemu opiekunowi, jak i brzdącowi musi być wygodnie. Nigdy nie wiemy, ile tym razem maluch będzie jadł.

Decydując się na karmienie butelką, musimy wybrać odpowiedni rodzaj butelki do karmienia:

  • dla noworodków 110 ml
  • dla niemowląt do 4. miesiąca życia 150 ml
  • dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia co najmniej 180 ml

Objętość butelki pomoże nam kontrolować ilość wypijanego przez dziecko mleka. Z kolei dla jego bezpieczeństwa i wygody konieczne jest dobranie odpowiedniego smoczka:

  • smoczek wolny
  • smoczek średni
  • smoczek szybki
  • smoczek do kaszki

Różnią się one szybkością przepływu oraz wielkością. Noworodek powinien pić mleko z wolnego smoczka, który dozuje niewielką ilość pokarmu, a przy okazji jest nieco mniejszy od średniego. Po ten rodzaj smoczka sięgamy, karmiąc niemowlę. Rodzice powinni dostosowywać typ smoczka do wieku, ale i potrzeb i umiejętności swojej pociechy – z całą pewnością wyczujemy moment, w którym dziecko pije szybciej, niż pozwala mu na to aktualny rodzaj smoczka. Przede wszystkim obserwujmy, czy smoczek cały wypełniony jest mlekiem i czy w butelce tworzą się pęcherzyki powietrza – właśnie w taki sposób karmienie butelką jest bezpieczne i zmniejsza ryzyko kolek.

Pamiętajmy również, że nasza pociecha po karmieniu butelką (tak samo, jak przy karmieniu piersią) powinny odbić pokarm. Jeśli maluch nie odbije pokarmu, połóżmy je do łóżeczka lub kołyski na lewym boku, a nie na plecach. Dzięki temu po odbiciu się pokarmu po dłuższym czasie, maluszek się nim nie zakrztusi.

Karmienie butelką – jak często karmić dziecko butelką i w jakich ilościach podawać pokarm?

Częstotliwość karmienia dziecka butelką niczym nie różni się od częstotliwości karmienia piersią. Noworodek w pierwszym miesiącu życia powinien jeść 6 razy dziennie (co 2-3 godziny) po 110 ml, w 2. miesiącu życia zwiększamy porcje do 120-140 ml, ale maluszka karminy 5 razy na dobę. Niemowlę od 5. miesiąca życia karminy 4 razy 150-160 ml mleka. U dziecka powyżej 1. roku życia, gdy sukcesywnie rozszerzamy dietę, mleko podajemy dwa razy dziennie do innych posiłków.

Jak zacząć karmić dziecko butelką?

Jeśli dziecko karmimy butelką od samego początku, maluszek doskonale radzi sobie ze smoczkiem. Jednak mamy, które zamierzają wprowadzić karmienie naprzemienne lub wyłącznie butelką po jakimś czasie, powinny stopniowo przyzwyczajać pociechę do smoczka. Dobrym sposobem jest podawać w butelką mleko matki – dziecko w mniejszym stopniu będzie odczuwać różnice i szybciej przyzwyczai się do zmiany. Jeśli nie mamy takiej możliwości, a brzdąc niechętnie pije mleko modyfikowane z butelki, warto zmienić jego smak i rodzaj – być może nasz pierwszy wybór nie przypadł maluchowi do gustu.

W nauce picia z butelki pomocne są także smoczki dynamiczne, które wymuszają na dziecku taką samą pracę, jaką wykonuje podczas ssania piersi mamy. Taki rodzaj smoczków polecany jest szczególnie mamom, które nie chcą stracić pokarmu po rozpoczęciu karmienia butelką. Warto jednak z nich korzystać nawet, jeśli planujemy odstawić dziecko od piersi. Jeśli jednak decydujemy się na to w 7. miesiącu życia maluszka lub później, najlepszym wyjściem będzie podawanie mleka modyfikowanego z kubeczka (np. z kubka niekapka). Dzieci, które stosunkowo późno nauczyły się pić ze smoczka, trudniej się od niego odzwyczajają.

Karmienie butelką wielu mamom pozwala nie tylko szybko wrócić do pracy, ale także odzyskać równowagę psychiczną. Jest to indywidualny wybór każdej mamy, a dzięki wysokiej jakości mleka modyfikowanego i akcesoriów do karmienia, może ono być równie bezpieczne, jak karmienie piersią.