Karmienie piersią to temat, który budzi wiele emocji. Część kobiet nie wyobraża sobie nie karmić swojej pociechy co najmniej do 2. roku życia, niektóre w ogóle nie rozpoczynają karmienia piersią. Pamiętając o zaleceniach WHO, która zachęca, by karmić dziecko przynajmniej do 6. miesiąca życia, nie możemy zapominać o prawie do indywidualnej decyzji każdej mamy – przyszłe i obecne mamy należy wspierać w ich wyborach. Nas niezmiernie cieszy coraz powszechniejsza edukacja laktacyjna i wciąż czekamy na więcej. Dzisiaj w skrócie opowiemy, jak karmić piersią i jak kobiety radzą sobie z najczęściej pojawiającymi się problemami w trakcie karmienia piersią.

Trudne początki – jak karmić piersią?

Karmienie piersią jest czynnością fizjologiczną, jednak zdecydowana większość świeżo upieczonych mam ma trudności z karmieniem piersią w pierwszych dniach, a nawet tygodniach życia maluszka. Przede wszystkim warto wiedzieć, że pierwsze karmienie powinno odbyć się już w pierwszej lub drugiej godzinie po narodzinach. Pierwszym pokarmem jest siara, która zawiera stężoną dawkę cennych substancji odżywczych, przeciwciał i komórek wzrostu. Następne karmienia mogą rozczarować wiele mam zbyt małą ilością pokarmu, jego brakiem lub nieperfekcyjnym sposobem przykładania dziecka do piersi. Zupełnie niepotrzebnie – pokarm u każdej kobiety pojawia się z różnym opóźnieniem, maluszek w pierwszych dniach życia spożywa go niewiele, a każda kolejna próba karmienia uczy mamę, jak karmić dziecko i w jakiej pozycji to robić. W razie wątpliwości warto poprosić o pomoc położną, doradczynię laktacyjną lub doulę.

Karmienie piersią – jak ułożyć dziecko?

Aby dziecku, a także mamie, było w trakcie karmienia wygodnie, maluszek powinien być skierowany brzuchem w naszym kierunku. Główka powinna znajdować się na wysokości piersi, bezpiecznie wsparta o zgięcie w łokciu. Nigdy nie przysuwamy się do główki dziecka, a dziecko przybliżamy do piersi. Pamiętajmy także, by pozycja była wygodna i dla dziecka, i dla nas – na karmieniu możemy spędzić nawet 20 minut i dłużej. Dziecko możemy karmić w pozycji leżącej (oczywiście na boku) lub siedzącej, koniecznie zapewniając sobie wygodne podparcie pleców. Warto także mieć pod ręką ergonomiczne poduszki rogale.

Aby rozpoznać, że dziecko odpowiednio ssie pierś, należy wsłuchać się w odgłosy podczas jedzenia. Prawidłowym dźwiękiem jest charakterystyczny odgłos przełykania, z kolei cmokanie świadczy o zbyt płytkim uchwyceniu brodawki. W takim przypadku należy delikatnie odstawić dziecko od piersi i spróbować nakarmić je drugą piersią – w ten sposób eliminujemy ryzyko powstania nieprawidłowego odruchu, który utrudniłby karmienie dziecka piersią w przyszłości.

Jak często karmić piersią? Czy wybudzać dziecko na karmienie?

W pierwszych dniach po porodzie dziecko powinno być karmione na żądanie. Maluszki głodnieją średnio od 8 do 12 razy w ciągu doby. Karmienie piersią na żądanie reguluje laktację, ilość produkowanego pokarmu, jaką organizm mamy dostosuje do potrzeb niemowlęcia. Przez pierwsze 6 miesięcy życia dzieci powinny jeść nie rzadziej niż co 4 godziny. Jeśli więc malec smacznie śpi, powinnyśmy wybudzić go na karmienie. Starszaków nie budzimy – karmimy wówczas, gdy same zaczną się dopominać.

Specjaliści zalecają, by w miarę możliwości karmić piersią dzieci co najmniej przez pierwsze pół roku. W mleku znajdują się ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka substancje – przeciwciała, komórki wzrostu, hormony, enzymy, aminokwasy i inne, których dodatkowo proporcje zmieniają się w ciągu kolejnych dni i tygodni, a nawet w ciągu doby. Producenci mleka zastępczego dokładają jednak wszelkich starań, by ich produkty były jak najbardziej zbliżone składem do pokarmu matki, co pozwala w bezpieczny sposób karmić dziecko, jeśli z różnych powodów nie karmimy go piersią.

Czy warto kupić laktator?

Laktatory to urządzenia, które znacząco ułatwiają mamom życie. Pozwalają odciągać pokarm na zapas, ściągać nadmiar pokarmu, którego gromadzenie się jest bolesne i może wywołać zapalenie piersi lub pomóc wywołać laktację. Jeśli planujemy częste odciąganie pokarmu, zainwestujmy w laktator elektryczny. U mam, które zamierzają korzystać z laktatora doraźnie, z powodzeniem sprawdzą się modele ręczne. Z całą pewnością warto kupić laktator, po który przynajmniej kilka razy sięgniemy w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Mamy i przyszłe mamy nie powinny obawiać się zadawania pytań o to, jak karmić piersią. Coraz więcej informacji znajdziemy także w grupach na portalach społecznościowych, gdzie mamy wymieniają się różnego rodzaju doświadczeniami, również dotyczącymi karmienia dziecka piersią.