Wybór odpowiedniego fotelika dla dziecka bywa zadaniem bardzo trudnym. Na rodzicach ciąży duża odpowiedzialność – odpowiedni fotelik nie tylko zapewni komfort w podróży Twojemu dziecku, ale przede wszystkim zwiększy jego bezpieczeństwo w razie niebezpiecznych sytuacji na drodze. Wielu rodziców zastanawia się więc, kiedy zmienić fotelik na większy i jak prawidłowo dopasować fotelik do wzrostu, wagi i wieku dziecka.

Fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy

Przeprowadzone w Szwecji badania wykazały, że dzieci przewożone tyłem do kierunku jazdy zdecydowanie rzadziej giną w wypadkach samochodowych. Rzadziej również doznają poważnych uszczerbków na zdrowiu. Z tego względu policjanci, lekarze czy sami sprzedawcy fotelików samochodowych zachęcają, by dziecko tyłem przewozić najdłużej, jak to jest możliwe.

Wszystkie foteliki dla kategorii wiekowej 0 i 0+, czyli foteliki 0-13 kg przystosowane są do przewożenia dzieci właśnie tyłem do kierunku jazdy. Warunkiem, aby taka podróż była bezpieczna, jest oczywiście montaż fotelika na tylnym siedzeniu. Jeśli fotelik montujemy tyłem do kierunku jazdy na przednim fotelu, musimy pamiętać o dezaktywacji poduszki powietrznej. Specjaliści ds. bezpieczeństwa na drodze radzą jednak, by moment zmiany sposobu przewożenia dzieci odłożyć do ukończenia czwartego roku życia. Jazda tyłem znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa, a przecież to jest najważniejsze.

Kiedy zmienić fotelik na większy? Kiedy niemowlę wyrasta z pierwszego fotelika?

Największy problem z wyborem właściwego fotelika mają rodzice dzieci, które powoli wyrastają z fotelika 0-13 kg. Jak rozpoznać, że fotelik 0-13 kg jest już za mały? Kiedy zmienić fotelik na większy? Głównym kryterium powinna być oczywiście waga – jeśli dziecko waży więcej niż 13 kg, bezwzględnie należy fotelik zmienić na większy. Jeśli dziecko jest drobnej budowy i boimy się, że kolejny fotelik będzie dla maluszka za duży, powinniśmy zwrócić uwagę na foteliki kategorii 0-18 kg lub 0-25 kg.

Pierwszy fotelik powinniśmy wymienić również, jeśli czubek główki dziecka wystaje ponad zagłówek lub jeśli nie jesteśmy w stanie poprawnie zapiąć pasów. Nie należy jednak zmieniać fotelika na większy tylko dlatego, że dziecku zza fotelika wystają nóżki lub wtedy, gdy dziecko nauczyło się siadać.

Kiedy zmienić fotelik samochodowy dla starszego dziecka?

Zniecierpliwieni bywają także rodzice, których pociechy jeżdżą w fotelikach 9-18 kg. Foteliki te przystosowane są dla dzieci do 18 kg i oraz ukończenia 3 roku życia. Na zmianę takiego fotelika na większy powinniśmy zdecydować się, gdy:

  • Dziecko waży więcej niż 18 kg
  • Linia oczu wystaje poza zagłówek fotelika
  • Pasy znajdują się poniżej linii ramion lub w przypadku RWF, gdy pasy wychodzą na wysokości łopatek

Jeśli mamy duży problem z dopasowaniem fotelika dla dziecka, warto poszukać uniwersalnego modelu, np. z kategorii 0-25, a nawet 0-36 kg. W takim foteliku bezpiecznie podróżować będzie zarówno niemowlę, jak i starsze dziecko. Nowoczesne rozwiązania pozwalają dostosować fotelik do wzrostu dziecka – fotelik 0-36 kg rośnie wraz z pociechą. Jednak w miarę możliwości warto wybrać fotelik z opcją montażu tyłem do kierunku jazdy.

Tylko w dobrze dobranym foteliku samochodowym nasza pociecha będzie mogła wygodnie i bezpiecznie podróżować. Dlatego przy zmianie fotelika na większy nie należy kierować się niesprawdzonymi informacjami. Jeśli mamy wątpliwości, czy nadszedł odpowiedni czas na zmianę fotelika, o pomoc w wybraniu odpowiednika fotelika poproś specjalistów w sklepie.