W ciągu pierwszego roku życia dziecko spędza w łóżku około trzystu dni. Dlatego łóżeczko dla noworodka to niezbędny mebel w każdym pokoiku dziecięcym. Idealne łóżeczko dla niemowlaka jest nie tylko bezpieczne i funkcjonalne, ale także estetyczne. W tym artykule podpowiemy, na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas wyboru łóżeczka dla dziecka.

Łóżeczko dla noworodka – na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę?

Podczas wyboru łóżeczka dla niemowlaka warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest:

 • Rozmiar łóżeczka – na rynku dostępne są łóżeczka drewniane w dwóch podstawowych rozmiarach: 140 × 70 cm i 120 × 60 cm. Wybór rozmiaru łóżeczka dla noworodka zależy zarówno od metrażu pokoju dziecięcego, jak i Twoich oczekiwań. Jeśli masz małe mieszkanie, a łóżeczko ma służyć jedynie przez pierwsze 2-3 lata życia dziecka, wybierz łóżeczko o mniejszym rozmiarze. W większym łóżeczku wygodnie wyśpi się także przedszkolak.
 • Regulacja wysokości łóżeczka dla dziecka – to zdecydowanie duże udogodnienie dla rodziców. W ciągu pierwszych lat życia dziecko wymaga szczególnej troski i opieki, również w nocy, kiedy trzeba je karmić i uspokajać. Dbaj o swoje plecy, odciążając je od wielokrotnego schylania po maluszka i wybierz łóżeczko z regulowaną wysokością. Dopóki maluch nie potrafi samodzielnie siadać i nie wspina się po meblach, to bezpiecznie używaj najwyższego ustawienia łóżeczka dla niemowlaka. Wraz z dorastaniem dziecka odpowiednio obniżaj materacyk.
 • Wyjmowane szczebelki w łóżeczku dla noworodka – są świetnym udogodnieniem w momencie, w którym dziecko zaczyna samodzielnie wychodzić z łóżeczka. To ogromna wygoda dla każdego rodzica, który nie musi za każdym razem dźwigać maluszka, gdy ten chce wyjść z łóżka.
 • Łóżeczko dla niemowlaka z szufladą – zwiększa powierzchnię do przechowywania różnych akcesoriów dla noworodka. To świetne rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą zaoszczędzić na przestrzeni w pokoju dziecięcym i nie kupować dodatkowej komody.
 • Łóżeczko dla noworodka z przewijakiem – to wygodna opcja dla każdego rodzica. Przewijak przymocowany do łóżeczka znacząco ułatwia przewijanie dziecka, przydaje się także podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Taki przewijak może być zamocowany na stałe lub nakładany i zdejmowany wedle potrzeby.
 • Łóżeczko dla dziecka na biegunach lub na kółkach – to kolejne udogodnienie dla rodziców. Łóżeczko na kółkach świetnie sprawdza się podczas sprzątania lub przemeblowania. Taki mebel przestawia się łatwo i bez wysiłku. Łóżeczko dla dziecka na biegunach to idealne rozwiązanie dla najmłodszych dzieci, które potrzebują ukołysania do snu. Taka kołyska sprawia, że dziecko szybciej zasypia i łatwiej je uspokoić.

Łóżeczko dla noworodka – dlaczego warto kupić łóżeczko drewniane?

Idealne łóżeczko dla noworodka jest wykonane z naturalnego drewna. Drewno to materiał bezpieczny i przyjazny dla maluszka. Największą zaletą drewnianego łóżeczka jest to, że jest hipoalergiczne – drewno nie uczula, nie wywołuje alergii, jest przyjazne alergikom. Jeśli kupujesz łóżeczko drewniane, to sprawdź, czy nie posiada ostrych krawędzi lub ozdobników. Zmierz również odległość między szczebelkami. Upewnij się, że nie jest zbyt mała, ani zbyt duża – tak, żeby pomiędzy nimi nie utknęły nóżki, rączki lub główka dziecka. Dodatkowo poproś sprzedawcę o pokazanie odpowiednich certyfikatów i atestów higienicznych. Każde bezpieczne łóżeczko drewniane musi spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa.

Największe zalety tradycyjnego łóżeczka drewnianego:

 • Służy dziecku przez długi czas
 • Jest bardzo trwałe i wytrzymałe
 • Często ma dodatkowe miejsce na pościel lub inne drobiazgi
 • Nie uczula
 • Jest ekologiczne

Łóżeczko drewniane – jakie akcesoria wybrać?

Każde łóżeczko dla noworodka należy wyposażyć w odpowiednie akcesoria. Najważniejsze z nich to:

 • Ochraniacze na szczebelki do łóżeczka dla dziecka – zapobiegają one negatywnym skutkom uderzeń o twarde części łóżka.
 • Wisząca karuzela do łóżeczka dla noworodka – sprawia, że maluch szybciej rozwija swoje zmysły i ma zapewnioną rozrywkę. Jeśli decydujesz się na taką zabawkę, to pamiętaj, żeby dokładnie sprawdzić jej mocowanie.
 • Baldachim na łóżeczko dla dziecka – ochroni maluszka przed światłem i owadami. To naprawdę niezbędny gadżet w okresie wiosenno-letnim.
Teraz już wiesz, jakie łóżeczko dla noworodka wybrać i na jakie parametry warto zwrócić uwagę. Podziel się z nami w komentarzu, jakie Twoim zdaniem cechy powinno posiadać idealne łóżeczko dla dziecka!