Chociaż sytuacji epidemiologiczna znacząco utrudnia planowanie wakacyjnych wycieczek, z pewnością wielu rodziców myśli już o majówce, długim weekendzie w czerwcu bądź wakacjach. Część z nas marzy o wycieczce w ciepłe kraje – niektórzy wybiorą podróż samolotem, inni samochodem. Bez względu na rodzaj środka transportu, do takiej wycieczki należy się odpowiednio przygotować. Dowiedz się, jak powinno wyglądać podróżowanie z niemowlakiem samochodem – o czym pamiętać i jakich błędów unikać?

Na wakacje samochodem – podróżowanie z niemowlakiem może być przyjemne!

Samolotem dotrzemy w wybrany zakątek Europy w mniej niż 4 godziny. Możemy także wybrać na wypoczynek bardziej egzotyczny zakątek świata. Jednak podróżowanie z niemowlakiem samolotem ma także wady – mamy ograniczone możliwości w pakowaniu rzeczy dla maluszka (i dla siebie), a odprawia może przebiegać w nieco nerwowej atmosferze. Ponadto częste opóźnienia samolotów, niekiedy kilkugodzinne, mogą znacząco uprzykrzyć podróż. Dlatego wiele rodziców decyduje, że pierwsza podróż z tak małym dzieckiem, odbędzie się samochodem.

Takie rozwiązanie daje wiele korzyści – możemy spakować znacznie więcej rzeczy, sami decydujemy, czy chcemy jechać w dzień, czy w nocy. Możemy także zwiedzić po drodze kilka ciekawych miejsc, a gdy nasza pociecha będzie wymagać przerwy w trasie, sami o niej zadecydujemy. Trzeba się jednak przygotować na częste postoje na trasie podczas podróży z niemowlakiem.

Bezpieczne podróżowanie z niemowlakiem

Podróżując z małym dzieckiem, na uwadze trzeba mieć przede wszystkim jego bezpieczeństwo. Oczywiście należy pamiętać o obowiązku przewożenia dziecka w foteliku samochodowym. Pamiętajmy, że w Polsce rodzice zobligowani są do przewożenia dziecka do pierwszego roku życia tyłem do kierunku jazdy. W dalekich i częstych podróżach najlepiej sprawdzają się foteliki obrotowe, które znacznie ułatwiają opiekę nad maluszkiem w trakcie pauzy. Również wkładanie dziecka do fotelika obrotowego często przebiega sprawniej, dzięki możliwości ustawienia fotelika w takiej pozycji, by rodzic miał najlepszy do niego dostęp.

Podróżowanie z niemowlakiem samochodem – jak często robić postoje?

Rodzice, którzy pierwszy raz wybierają się w dalszą podróż samochodem z niemowlakiem, zastanawiają się, jak często trzeba będzie robić postoje. Chociaż na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, należy przygotować się na półgodzinne postoje co 3 godziny i kilka krótszych w zależności od sytuacji. Jeśli dziecko śpi lub ogląda świat zza okna samochodu z uśmiechem na buzi, nie ma konieczności robić krótkiej pauzy. Zatrzymać należy się wówczas, gdy dziecko płacze. Dzieci różnie znoszą jazdę samochodem, dlatego pierwsza podróż z brzdącem zweryfikuje wiele naszych wątpliwości.

Skuteczną metodą, aby dziecko przespało znaczną jej część, jest wyjazd wieczorem lub na noc. Wiemy jednak, że nie wszyscy kierowcy czują się dobrze za kierownicą, gdy jest ciemno, dlatego porę dnia, jaką przeznaczamy na podróż, również należy ustalić indywidualnie.

Podróżowanie z niemowlakiem – co zabrać do samochodu?

Podróżowanie z niemowlakiem uczy rodziców, co przydaje się w trakcie jazdy. Każde dziecko jest inne, jednak pewne akcesoria zawsze warto mieć pod ręką:

  • zasłonka lub roletka przeciwsłoneczne – obowiązkowy element wyposażenia auta, gdy podróżujemy z dzieckiem
  • butelka z piciem
  • ulubione zabawki maluszka
  • organizer podróżny na fotel samochodowy – umieścimy w nim zabawki i inne akcesoria
  • mokre chusteczki
  • tablet lub telefon z bajkami

Warto również przygotować mp3 z piosenkami dla dzieci, które ukoją nerwy naszej pociechy i pomogą jej zasnąć.

Podróżowanie z niemowlakiem wcale nie musi być uciążliwe. Wystarczy odpowiednio się przygotować, a każda podróż będzie wspaniałą przygodą i sposobem na pobudzenie ciekawości u naszego dziecka. Podróże kształcą, dlatego nie warto zwlekać z pierwszymi wycieczkami, aż dziecko pójdzie do przedszkola. Im wcześniej zaczniemy z nim podróżować, tym lepiej będzie znosić kolejne wyprawy i wycieczki szkolne.