Narodziny dziecka to wielkie szczęście, ale również ogromna odpowiedzialność. Pierwsze dni po porodzie pełne są emocji i nowych doświadczeń. Dlatego, aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto wcześniej kupić najpotrzebniejsze rzeczy. Przemyślana i odpowiednio skompletowana wyprawka dla noworodka ułatwi opiekę nad maluszkiem. Sprawdź, jak przygotować się na narodziny dziecka.

Wyprawka dla noworodka – podstawowe wyposażenie

Ubranka, łóżeczko, pieluchy – to tylko jedne z wielu rzeczy, jakie należy zakupić przed narodzinami dziecka. Nie warto tych zakupów zostawiać na ostatnią chwilę. Rozłóżmy je w czasie, poznajmy dobrze ofertę sklepów stacjonarnych i internetowych, aby wybrać nie tylko najtańsze, ale przede wszystkim najlepsze akcesoria.

Jeśli na dokonywanie decyzji damy sobie odpowiednie dużo czasu, istnieje duża szansa, że nasze zakupy będą przemyślane. Kierując się na zakupach produktów dla dzieci tylko i wyłącznie emocjami, możemy nie tylko przepłacić, ale kupić bubel, z którego w ogóle nie skorzystamy.

Przed zakupami warto oczywiście zrobić indywidualną listę zakupową – być może część rzeczy, które powinny znaleźć się w wyprawce dostaniemy od rodziny czy przyjaciół? Nie warto także gromadzić dużych zapasów tych samych akcesoriów. Może okazać się, że nasza pociecha szybko wyrośnie ze śpiochów lub pieluch.

Ubranka dla noworodka – jakie wybrać?

Przed wyborem ubranek dla noworodka należy wziąć pod uwagę to, że małe dzieci rosną bardzo szybko. Dlatego nie warto kupować ogromnych ilości ubrań a jedynie te, które na pewno przydadzą się maluchowi.

Jakie ubranka kupić na wyprawkę dla noworodka?

 • Body z długim i krótkim rękawem
 • Kilka par śpioszków
 • Pajacyki – lżejsze i grubsze
 • Koszulki
 • Skarpetki
 • Bluzy lub sweterki
 • Cienka czapeczka bawełniana
 • Kombinezon (dla dziecka urodzonego zimą lub jesienią)
 • Szalik, gruba czapka, rękawiczki (dla dziecka urodzonego zimą lub jesienią)

Innowacyjne wózki dziecięce 3w1 – najlepszy wózek dla noworodka i starszego dziecka

Wózek na pewno przyda się naszemu maluszkowi. Na tej inwestycji nie warto oszczędzać – w końcu liczy się bezpieczeństwo dziecka i jego prawidłowy rozwój. Warto zainwestować w wielofunkcyjny wózek 3w1. Takie wózki dziecięce 3w1 mogą służyć jako spacerówki ze stopniową regulacją oparcia, wózki głębokie lub nosidełka. Warto zainwestować także w folię przeciwdeszczową, parasolkę przeciwsłoneczną i moskitierę do ochrony przed owadami.

Pościel dla noworodka

Pościel dla noworodka powinna być wykonana z naturalnych materiałów – najlepiej z bawełny. Zaleca się, aby nie przykrywać noworodka kołderką ani kocykiem. Lepiej, żeby maluch w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach życia spało w dopasowanym śpiworze. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko tego, że maluszek udusi się, naciągając sobie kołdrę na głowę. Jeśli dziecko śpi w specjalnym łóżeczko, warto kupić do niego ochraniacz. Ochraniacz zabezpieczy główkę przed uderzeniami w twarde szczeble łóżka.

Pieluchy i kosmetyki dla noworodka

Pieluchy mogą być jednorazowe, wielorazowe - najczęściej tetrowe, chociaż coraz popularniejsze stają się ekologiczne pieluchy wielorazowe. Pieluchy jednorazowe są droższe, ale na pewno wygodniejsze w użyciu, szczególnie, jeśli dziecko przewijamy poza domem. Z kolei pieluchy wielorazowe są zdrowsze dla skóry noworodka - jednak wymagają prania.

Alternatywą dla pieluch tetrowych są ekologiczne pieluchy wielorazowe. Dwuczęściowe pieluchy składają się z wkładki, którą pierzemy po każdej zmianie pieluchy oraz z otulacza. Otulacz z dzianiny PUL pierzemy co drugą zmianę pieluchy, otulacz bawełniany pierzemy rzadziej.

Wyposażenie pokoju noworodka

W pokoju noworodka powinno znaleźć się łóżeczko. Idealne łóżko dla niemowlaka powinno mieć otwierany bok lub regulowane dno. Do niego trzeba dokupić materac do łóżeczka. Warto także zakupić przewijak. Nie jest on niezbędny, ale ułatwia codzienną opiekę nad maluszkiem.

Niektórzy rodzice decydują się także na zakup kołyski. Ten zakup również nie jest konieczny, ale przydaje się szczególnie przy usypianiu bardzo płaczliwych dzieci.

Kosmetyki dla noworodka

Kosmetyki dla noworodka powinny być dostosowane do wieku dziecka. Najlepiej, jeśli będą hipoalergiczne i delikatne. Należy zrezygnować z wszystkich zapachowych kosmetyków z dużą zawartością parabenów czy silikonów. Warto wyposażyć się w:

 • Oliwkę dla niemowląt
 • Krem ochronny (najlepiej z dodatkiem cynku)
 • Sól fizjologiczną do przemywania oczu i płukania nosa
 • Specjalny proszek do prania dla dzieci
 • Chusteczki jednorazowe
 • Mydełko (najlepiej natłuszczające)
 • Waciki bawełniane
 • Roztwór spirytusowy do pielęgnacji pępka

Wyprawka dla noworodka – specjalne akcesoria

Wyprawka dla noworodka to kosztowna inwestycja. Dlatego warto dokładnie przemyśleć każdy zakup. Dziecko można wyposażyć również w przydatne akcesoria, które ułatwiają codzienną opiekę. Do takich akcesoriów należy:

Monitor oddechu

Monitor oddechu jest bardzo przydatny w pierwszym roku życia dziecka, kiedy istnieje ryzyko wystąpienia syndromu nagłej śmierci łóżeczkowej. Monitor oddechu informuje o zatrzymaniu oddechu maluszka już po 20 sekundach. Dzięki temu rodzic może spać spokojnie przez całą noc.

Elektroniczna niania

Warto dobrze przemyśleć, które akcesoria przydadzą się nam w codziennym życiu. Elektroniczna niania ułatwia opiekę nad dzieckiem, jeśli mieszkamy w dużym, wielopiętrowym domu. Pozwala ona na obserwację dziecka z dowolnego pomieszczenia w domu. Niemowlę można podsłuchiwać, mówić do niego, obserwować przez monitor, a nawet puszczać mu kołysanki. Takie urządzenie przyda się na pewno, kiedy pracujemy zdalnie lub gdy dziecko jest wcześniakiem. Niania daje komfort psychiczny, a rodzic może w spokoju skorzystać z toalety lub zająć się robieniem obiadu.

Pamiętajmy, że skompletowanie wyprawki dla noworodka jest tylko jednym z elementów przygotowań do narodzin dziecka. Tym bardziej nie zostawiajmy tych zakupów na ostatnią chwilę.